آتش زدن ۱۰ کامیون و اتوبوس ایرانـی در ترکیه

حلقه نیوز – مدیرکل ترانزیت و پایانه‌های مرزی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گفت: در طول سه هفته اخیر ۱۰ دستگاه ناوگان ایرانی متشکل از ۹ کامیون و یک اتوبوس توسط افرادی ناشناس در خاک ترکیه مورد حمله قرار گرفته و آتش زده شدند.

به گزارش حلقه نیوز, محمدجواد عطرچیان در گفت‌وگو با خبرگزاری آنا با بیان اینکه سفیر ترکیه در ایران درباره حمله‌های اخیر به ناوگان ایرانی احضار شده است، افزود: با توجه به اینکه مقامات ترک وظیفه تأمین امنیت ناوگان ایرانی در خاک این کشور را بر عهده دارند، بنابراین سفیر ترکیه در ایران احضار و علاوه بر تأمین امنیت رانندگان و ناوگان ایرانی درخواست غرامت هم در حمله‌های اخیر مطرح شد.

وی با تاکید بر اینکه قرار شد سفیر ترکیه در ایران مراتب را به مقامات کشورش اطلاع دهد، تصریح کرد: البته تنها ناوگان ایرانی نیستند که در خاک ترکیه مورد حمله قرار می‌گیرند، بلکه این حملات از سوی افراد ناشناس، ناوگان همه کشورها در شرق و جنوب شرقی این کشور را شامل می‌شود.

عطرچیان با بیان اینکه دو کامیون یکشنبه شب و یک کامیون دیگر نیز شنبه شب هفته جاری به آتش کشیده شدند، اظهار کرد: در ۱۰ مورد حمله به ناوگان ایرانی متاسفانه راننده اتوبوس جان خود را از دست داد، اما خسارات جانی در ۹ کامیون نداشتیم.
همه این حملات با هدف آسیب رساندن به ناوگان و نه راننده و سرقت از آنها انجام شده است

وی ادامه داد: در برخی کامیون‌ها علاوه بر ماشین، کل بار نیز در آتش سوخت و در برخی دیگر تنها کامیون دچار سوختگی شده و بار سالم مانده است.

مدیرکل ترانزیت و پایانه‌های مرزی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای عنوان کرد: هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته است و در همه موارد نیز حملات با هدف آسیب رساندن به ناوگان و نه راننده و سرقت از آنها انجام شده است.

عطرچیان تاکید کرد: پس از وقوع این حملات بلافاصله هشدارهای لازم به رانندگان شرکت‌های حمل و نقلی برای اجتناب از انجام سفرهای غیرضروری در ترکیه داده شد. همچنین تاکید شد که از رانندگی در شب در این کشور خودداری کنند.

وی بیان کرد: به رانندگان توصیه شد تا در صورت امکان طی این روزها برای ترانزیت بار خود از مسیرهای جایگزین مانند روسیه، بلاروس، رومانی و گرجستان و دریای سیاه استفاده و تردد کنند.

عطرچیان درباره احتمال تعطیلی تردد در مرز ایران و ترکیه اضافه کرد: ما نمی‌توانیم مرز را تعطیل اعلام کنیم چرا که این امر در حیطه اختیارات وزارت راه و شهرسازی نیست.

به گفته مدیرکل ترانزیت و پایانه‌های مرزی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، بر این اساس فعلاً موضوع بستن مرزها مطرح نیست و کماکان تردد به صورت عادی ادامه دارد.