شناسایی وبا در قم و احتمال ورود ویروس کشنده کرونا به کشور توسط حجاج/اعلام آماده باش دانشگاه های علوم پزشکی

حلقه نیوز – علی اکبر سیاری روز یکشنبه این مطلب را در حاشیه برگزاری ستاد پیشگیری از کرونا در وزارت بهداشت و در جمع خبرنگاران بیان کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت بهداشت، سیاری در رابطه با خطر ورود بیماری وبا از عراق، اظهارداشت: بر اساس آخرین آمار، بیش از ۱۲۰ تن در عراق به بیماری وبا مبتلا شده اند که هفته گذشته یک ایرانی که از نجف به قم آمده بود با ابتلا به وبا شناسایی شد؛ به همین علت تمام دانشگاه های علوم پزشکی برای پیشگیری از این بیماری در آماده باش هستند.

این مقام مسوول در وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: بیماری عفونی وبا از طریق مصرف آب و غذای آلوده منتقل می شود؛ بنابراین استفاده از آب و غذای مطمئن به خصوص در سفر را به مردم توصیه می کنیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی همچنین از مشاهده کرونا در مکه ، مدینه و طائف خبرداد.
سیاری گفت : ستاد پیشگیری ازکرونا دروزارت بهداشت و پیش از مسافرت حجاج به عربستان تشکیل شده و آموزش های لازم را به تیم پزشکی و بهداشتی کاروان ها ارایه کرده است.

وی اضافه کرد: با توجه به مشاهده مواردی از ویروس کرونا در عربستان که عامل بیماری خطرناک و کشنده مرس است تمام دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان های تحت پوشش آن ها به خصوص در ۱۹ استانی که فرودگاه های آن ها پذیرای حجاج هستند برای پیشگیری از ورود ویروس کرونا به کشور به حالت آماده باش درآمدند.

سیاری اظهارداشت: ویروس کرونا از طریق دستگاه تنفسی منتقل می شود بنابراین از همه مردم می خواهیم که از روبوسی، دست دادن و ارتباط با فاصله کمتر از یک متر با حجاج خودداری کنند.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: تا امروز موردی از ویروس کرونا را بین حجاج نداشته ایم اما خطر این بیماری جدی است و حتی یک مورد از این بیماری می تواند مانند کره شمالی خسارات های جبران ناپذیری را به کشور وارد کند.