دور نهائی مذاکرات اتمی‌ با ایران

به گفته منابع نزدیک به گفتگو‌های هسته ا‌‌ی ایران، دیپلمات‌های بلند پایه ایران و آمریکا در تدارک بسته پیشنهادی جدیدی هستند که مذاکرات را از بن بست خارج کند. ایده‌های جدید از طرفین به کشورهای تابع ارسال شده تا پس از تأیید نهائی روز ۲ شنبه به پیشنهاد گذشته شود.

جان کری پس از بر هم زدن سفر از پیش تعیین شده خود به پاریس ، عازم ‌وین برای دیدار با جواد ظریف شد اما از سوی دیگر جواد ظریف گفت “ ایده جدیدی هنوز نشنیده است ”

FP-France-Summons-US-Ambassador-Over-Spying
جان کری برای دیدار با جواد ظریف سفر خود به پاریس را بر هم زد

تلاش گروه‌های غربی و اروپایی بر این است که ایران را وادار به پذیرفتن بسته‌ای کنند که ایران را موظف به ارائه مجوز برای بازرسی وسیعتر تسلیحاتی کند. به گفته طرف دیگر مذاکره، ایران اگر دنبال توافق دیپلماتیک است تا بتواند اقتصاد بد و نفت محور خود را از تحریمها نجات دهد موظف است که نگرانیهای کشورهای غربی و اروپایی را در زمینهٔ تحقیقات و فعالیتهای تسلیحات هسته‌ای رفع کند .

یک دیپلماتیک بلند رتبهٔ غربی گفت از ایران انتظار میرود که به طور شفّاف عملکردهای قبلی خود را توضیح دهد.

اما به طور مخفی‌ برخی‌ مقام‌های رسمی‌ گفته‌اند که ایران هرگز چنین شرطی را قبول نخواهد کرد. ایران همیشه اذعان نموده که برنامه  هسته‌ای صلح آمیز را دنبال کرده است.

مشکلات متعددی در زمینهٔ توافق هسته‌ای وجود دارد. اسراییل و گروهی از قانونگذاران آمریکا مذاکرات را به صورت دقیق زیر نظر دارند و با کوچکترین نرمشی از طرف گروه اروپایی و غربی به آنها حمله ور خواهند شد تا نهایت فشار را بر ایران وارد کنند. از سوی دیگر یک دیپلمات بلندپایه غربی گفت در مذاکرات پیش رو به خلاقیت تکیه خواهیم نمود و تلاشمان بر این است نیازهای دو طرف را بر رسی‌ کنیم و تضمین‌های لازم برای شفاف سازی برنامه اتمی‌ ایران  فراهم کنیم.

نتایج این مذاکرت بر سازمان انرژی اتمی‌ نیز تاثیر گذار خواهد بود که سالهاست تلاش می‌کند تا بر جنبه‌ تسلیحاتی فعالیتهای انرژی اتمی‌ ایران نظارت کند . بی‌ اعتبار شدن سازمان انرژی هسته‌ای در صورت عدم توافق ضربه‌ بزرگی‌ به این سازمان وارد خواهد کرد. هدف از این مذاکرات که ۱۲ سال طول کشیده است توافق بر برنامهٔ هسته‌ای ایران است و روز ۲۴ نوامبر بنا بر این است که جلسه نهائی این مذاکرات برگزار شود. هر چند که مقامات مطلع عقیده دارند که مذاکرات تمدید خواهد شد.

ایران همیشه جنبه تسلیحاتی  فعالیت‌های اتمی‌ را نفی کرده و علی‌ خامنه‌ای رهبر ایران نیز چندی پیش ساخت بمب اتمی‌ را با صدور فتوایی حرام اعلام کرد. از سوی دیگر مقامات ایرانی‌ این اتهام را رد کرده‌اند چون در صورت اثبات این قضیه، دشمنان ایران میتوانند از آن به بهانهٔ اقدام پیشگیرانه استفاده کرده و متوسل به اقدام نظامی برای حل این بحران شوند. رویش مواجهه کشورهای غربی با ایران در این مذاکرات بسیار مهم خواهد بود و تلاش این کشورها پرهیز از ایجاد نا امیدی به بقیه مذاکرات برای ایران است.