سینمایی که بر طبل جنگ میکوبد

روز جمعه اف بی آی اعلام کرد که کرۀ شمالی در هک کردن کامپیوترهای شرکت سونی، تهیه‌کننده فیلم “مصاحبه”، نقش داشته است. این مسأله یک بار دیگر یادآور شد رابطه سینما و سیاست چه رابطه‌ای تنگاتنگ و پیچیده‌ای است.

“مصاحبه” یک کمدی دربارۀ ترور خیالی رهبر کرۀ شمالی، کیم جونگ اون، است، فیلمی که ساخته شدنش از مدت‌ها پیش موضوع مناقشه بود و حالا این حمله سایبری باعث لغو نمایش آن در سینماهای آمریکا شد.

آمریکا درخواست کره شمالی برای تحقیقات مشترک در مورد هک و تهدید شرکت سونی بر سر فیلم کمدی بحث برانگیز «مصاحبه» را رد و بر مقصر بودن پیونگ یانگ تاکید کرده است.

نمایی از فیلم 'مصاحبه' که شرکت سونی در پی تهدید هکرها پخش آن را لغو کرد
نمایی از فیلم ‘مصاحبه’ که شرکت سونی در پی تهدید هکرها پخش آن را لغو کرد

مارک استروه، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، روز شنبه (۲۰ دسامبر) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: ‌«همان طور که اف بی‌ آی (پلیس فدرال) تصریح کرده، ما اطمینان داریم که دولت کره شمالی مسوول آن حمله مخرب بوده است. ما بر صحت این نتیجه تاکید داریم.»

او افزود: ‌«دولت کره شمالی در تکذیب اقدامات تحریک آمیز و مخرب خود سابقه طولانی دارد. اگر دولت کره شمالی واقعا می‌خواهد کمک کند آن‌ها می‌توانند مقصر بودن را بپذیرند و خساراتی که به سونی در آن حمله وارد آمده است را بپردازند.»

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز جمعه وعده داد که در وقت و زمان مناسب در قبال کره شمالی دست به اقدام متناسبی بزند. او همچنین از اینکه سونی تصمیم گرفته بود از اکران فیلم خودداری کند انتقاد کرد و این تصمیم را اشتباه خواند.

در پی این اظهارات، شرکت سونی طی بیانیه اعلام کرد که اکران فیلم هنوز در دست بررسی دارد و آن را از طریق دیگری پخش خواهد کرد. سونی سینماهای آمریکا را به خاطر خودداری از پخش فیلم مسوول اصلی لغو پخش آن دانست.

از طرف دیگر، کره شمالی بار دیگر اتهام هک کامپیوترهای سونی و تهدید سایبری این شرکت و سینماهایی که فیلم مصاحبه را پخش کنند را بی‌اساس دانسته است.

دولت کره شمالی شنبه پیشنهاد کرد که در خصوص این ماجرا تحقیقاتی مشترک با آمریکا انجام دهد.

سونی در پی تهدید هکرهایی که ایمیل‌ها و داده‌های مهمی از کامپیوترهای این شرکت را هک و تهدید به حملاتی مانند حملات ۱۱ سپتامبر علیه سینماهایی کردند، اکران فیلم “مصاحبه “(The Interview) را لغو کرد.

در «مصاحبه» به دو خبرنگار آمریکایی (با بازی جیمز فرانکو و ست روگن) فرصت مصاحبه با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی داده می‌شود. سپس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) آن دو را مامور ترور رهبر کره شمالی می‌کند. این فیلم قرار بود در تعطیلات کریسمس امسال در سینما‌ها اکران شود.

این فیلم قرار بود در تعطیلات کریسمس امسال در سینما‌ها اکران شود
این فیلم قرار بود در تعطیلات کریسمس امسال در سینما‌ها اکران شود

اف بی‌ آی جمعه گفته بود که دولت پیونگ یانگ مسئول حمله سایبری ماه گذشته به کامپیوترهای سونی است. در این حمله‌ها جزئیاتی از فیلمنامه‌های در دست تهیه و ایمیل‌های خصوصی بسیاری از کارکنان سونی و ستاره‌های هالیوودی علنی شد.

وزیرخارجه کره شمالی گفته است: ‌”از آنجا که ایالات متحده اتهامات بی‌اساسی را اشاعه داده و به ما افترا زده است، ما پیشنهاد می‌کنیم تحقیقات مشترکی را در این خصوص انجام دهیم.”

او گفت: ‌”ما ابزارهایی در دست داریم که ثابت می‌کند این ماجرا هیچ ارتباطی با ما نداشته است”

در بیانیه وزیر امور خارجه کره شمالی آمده است که اگر آمریکا پیشنهاد تحقیقات آن‌ها را نپذیرد، «تبعات جدی» خواهد داشت.

کره شمالی هرچند اتهام هک و تهدید شرکت سونی را بی‌اساس دانسته است، از اقدام هکرهای مهاجم ابراز خشنودی کرده است.

 

اما این تنها فیلمی نبوده است که باعث بحث و جدل سیاسی شده است. فیلم‌های زیر نمونه‌هایی مشهورند از فیلم‌ها و کشورهایی که در آن‌ها آشوب به پا کردند:

۱۴۱۲۲۰۱۰۲۷۰۳_kane_624x351_getty
همشهری کین

آمریکا: همشهری کین

شاید مشهورترین نمونه جنگ‌های رسانه‌ای که یک فیلم به راه انداخت، اثر کلاسیک اورسن ولز، همشهری کین باشد که از زندگی غول رسانه‌های آمریکا، ویلیام راندولف هِرْست، الهام گرفته شده بود. این فیلم نه تنها موضوع بعضی از بی‌رحمانه‌ترین انتقادهای رسانه‌ای قرار گرفت، بلکه سرمایه‌گذاران، سیاست‌مداران و حتی اف بی آی را وارد بازی رسانه‌ای کرد.

هرست که با خبر شده بود رابطه خصوصی و نامشروعش با ستارۀ سینما، ماریون دیویس، موضوع بخشی از فیلم است، تمام توانش را برای جلوگیری از نمایش‌ آن به کار بست:

پیشنهاد رقمی نزدیک به یک میلیون دلار (بیش‌تر از هزینه تولید فیلم) به استودیوی تهیه‌کننده‌اش داد تا نسخه اصلی فیلم سوزانده شود؛ اورسن ولز را در روزنامه‌های زنجیره‌ای‌اش به کمونیست بودن و هرزه بودن متهم کرد؛ هالیوود را تهدید کرد که در صورت نمایش فیلم رسوایی‌های اخلاقی ستارگان سینما را در روزنامه‌هایش برملا کند. اما هیچ‌کدام از این فشار‌ها موثر واقع نشد و فیلم بالاخره به نمایش درآمد.

 

آلمان: اعترافات یک جاسوس نازی

وقتی در دهۀ ۱۹۲۰ کسی از ویلیام راندولف هرستی که بعدها سوژۀ همشهری کین شد پرسید که چرا او فقط به مطبوعاتش توجه نشان می‌دهد و چرا فیلم تهیه نمی‌کند، هرست پاسخ داد «برای این که با فیلم نمی‌شود کسی را کوبید، اما با روزنامه‌ به راحتی می‌شود این کار را انجام داد». فقط کم‌تر از دو دهه، تا ساخته شدن همشهری کین، زمان لازم بود تا ثابت شود هرست چقدر از اهمیت سینما غافل بوده است. به نظر می‌آید کیم جونگ اون خیلی بیش‌تر از هِرست از نیروی سینما آگاه است. هر چه باشد پدر او، کیم جونگ ایل، یک خورۀ فیلم، صاحب یک آرشیو بزرگ سینمایی و مولف کتابی به اسم «دربارۀ هنر سینما» بود. اما به نظر می‌رسد این‌بار حتی او و سربازان سایبری‌اش هم کمی بیش از حد این کمدی تازۀ هالیوود را جدی گرفته‌اند.

در ۱۹۳۹، دو سال قبل از اعلام جنگ آمریکا به آلمان و متحدانش، استودیوی هالیوودی برادران وارنر فیلمی ساخت به نام اعترافات یک جاسوس نازی که سفارت آلمان در واشنگتن را وادار به واکنش کرد. واقعیت این است که در این دوره با وجود همدلی با بریتانیا و دیگر کشورهای درگیر در جنگ و با وجود این که صاحبان استودیوها تقریباً بدون استثنا یهودی بودند، هیچ اشاره مستقیمی به نازی‌ها در فیلم‌های هالیوود دیده نمی‌شود.

دلیل عمدۀ آن این بود که هالیوود نمی‌خواست بازار آلمان و کشورهای تحت نفوذش را از دست بدهد. هنوز دعوا بر سر اعترافات یک جاسوس نازی به نتیجه روشنی نرسیده بود که نماینده برادران وارنر در برلین به قتل رسید و کمی بعد نمایش فیلم‌های آمریکایی در قلمروهای تحت تصرف آلمان ممنوع شد.

اسپانیا: راه‌های افتخار

طبیعی است در کشورهایی با حاکمیت سیاسی خودکامه یا نظامی، معمولاً آن دسته از آثار سینمایی که با دیکتاتوری یا جنون نظامی‌گری سر و کار دارند با واکنش تند روبرو شده یا بعضاً منع شوند.

مثلاً شاهکار ضدجنگ استنلی کوبریک، راه‌های افتخار (۱۹۵۷)، در اسپانیای دورۀ ژنرال فرانکو ممنوع شد و طبیعی است که قبل از آن دیکتاتور بزرگ چارلی چاپلین جنجالی عظیم در اروپا به پا کرد. (فراموش نکنیم که این فیلم پیش از ورود آمریکا به جنگ ساخته شد).

فرانسه: نبرد الجزیره

وقتی جیله پونته‌کوروو نبرد الجزیره (۱۹۶۶) را دربارۀ اشغال الجزایر توسط فرانسه و نبردهای آزادی‌بخش مردم آن کشور ساخت، دولت فرانسه سریعاً واکنش نشان داد و نمایش فیلم را منع کرد.

با وجود این‌که پونته‌کوروو بارها عنوان کرد که هدفش ساخت فیلمی بی‌طرفانه و روایتی تاریخی بوده، ۵ سال طول کشید تا دولت فرانسه بالاخره اجازۀ نمایش فیلم را بدهد.

ترکیه: قطار سریع‌السیر نیمه‌شب و راه

در ترکیه نمایش فیلم آمریکایی قطار سریع‌السیر نیمه‌شب (۱۹۷۸)، که تصویری هولناک از وضعیت زندان‌های ترکیه می‌داد، ممنوع شد و تا سال ۱۹۹۲ به نمایش درنیامد. اگرچه در سال ۲۰۰۴، الیور استون، فیلم‌نامه‌نویس اسکاری فیلم بابت نوشتن آن از مردم ترکیه عذرخواهی کرد.

یک نمونۀ دیگر یک فیلم‌ساز زندانی سیاسی، ییلماز گونی، بود که فیلم راه (۱۹۸۲) را با فرستادن دستورالعمل‌هایش به بیرون زندان و از راه دور ساخت. این فیلم که با سرمایۀ سوییسی ساخته شد نخل طلای کن را برد و بار دیگر باعث ناخشنودی مقامات ترکیه شد.

۱۴۱۲۲۰۱۵۰۰۰۰_argo_624x351_getty_nocredit
بن افلک، کارگردان و بازیگر فیلم آرگو با جایزه اسکار

ایران: از علف تا آرگو

مادام که سینمای آمریکا و جامعه ایران مدنظر باشد، به نظر می‌رسد حتی آن زمانی که سینمای آمریکا قصد رنجاندن ایرانی‌ها را نداشته، ناخواسته باعث رنجش خاطر شده است. مثلاً اثر کلاسیک سینمای مستند آمریکا،علف (۱۹۲۵)، توسط روشنفکران ایرانی مورد انتقاد قرار گرفت. این فیلم که دربارۀ کوچ زمستانی و پرماجرای ایل بختیاری است تصویری تأثیرگذار از استقامت و بردباری می‌دهد، اما احتمالاً مردمانِ پابرهنه در برفِ فیلم چندان به مذاق کشوری که شیفتۀ ترقی و مدرنیزه شدن بود خوش نیامد، به همین خاطر فیلم در نسخه کامل آمریکایی‌اش در ایران به نمایش درنیامد.

بعد از انقلاب ۱۳۵۷ و به خصوص بعد از ماجرای گروگان‌گیری، بهانه‌ای وجود داشت تا بعضی فیلم‌های آمریکایی بتوانند تصویری منفی از ایران ترسیم کنند. اما اگر نسبت تعداد این فیلم‌ها (از جمله بدون دخترم هرگز، بر بال‌های عقاب،۳۰۰) را به کل فیلم‌های تولید شده در سینما آمریکا در نظر بگیریم رقمی است ناچیز و حتی اگر آن را با تصویر ناخوشایند سینمای آمریکا از همسایه‌اش مکزیک، یا رقیب دوره جنگ سرد، شوروی سابق، مقایسه کنیم، تقریباً می‌شود ادعا کرد که اصطکاک سینمای آمریکا با ایران اندک بوده است.

در عین حال درست است که هیچ‌کدام از فیلم‌های ضدمکزیکی یا ضدروسی برنده اسکار بهترین فیلم سال نشدند و این واقعیت که آرگو(۲۰۱۲) نه تنها برنده اسکار بهترین فیلم سال شد، بلکه این خبر را همسر رییس جمهور از داخل کاخ سفید اعلام کرد به ظن و بی‌اعتمادی سیاسی/سینمایی بین دو کشور افزود.

۱۴۱۲۲۰۱۰۵۱۰۷_michelle_624x351_getty_nocredit
میشل اوباما، همسر باراک اوباما، از کاخ سفید،‌ فیلم آرگو را برنده اسکار ۲۰۱۲ اعلام کرد

منبع: بی بی سی فارسی