تمدید ۷ ماهه مذاکرات هسته ای ایران

مذاکرات هسته ای ایران با ۱+۵ برای دومین بار در سال جاری بدون نتیجه پایان یافت و اعلام نتیجه قطعی به ۹ تیر ۱۳۹۴ موکول شد.

Zarif-Ashton-HalghehNews
ظریف و اشتون: “ما معتقدیم، با توجه به پیشرفت های انجام شده و با توجه به ایده های جدید ابراز شده، راهی معتبر برای دسترسی به راه حلی کامل، وجود دارد.”

حلقه نیوز – مذاکرات ایران برای حل مساله هسته ای خود که دوازده سال به طول انجامیده است، با گروه ۱+۵ در وین بی نتیجه ماند و این دومین دور از مذاکرات هسته ای سال جاری است که بدون هیچ نتیجه قطعی خاتمه یافته است.

پس از اعلام خبر تمدید ۷ ماهه مذاکرات هسته ایران با گروه ۱+۵ در وین، حسن روحانی، رییس جمهور ایران در تلویزیون دولتی ایران اعلام کرد که قدمهای اصلی در مذاکرات برداشته شده است و فاصله بین ایران و غرب در مذاکرات در کمتر شده است.

جان کری وزیر امور خارجه امریکا در این باره اعلام کرده که پیشرفت های مهمی در مذاکرات به دست آمده است اما بعضی تفاوت نظرهای قابل توجهی همچنان وجود دارد. جان کری به خبرنگاران گفته است: “تمدید مذاکرات به معنای آسان تر شدن مذاکرات در آینده نمی باشد و این مذاکرات از ابتدا سخت بوده، همچنان سخت است و در آینده نیز سخت خواهد بود.”

محمد جواد ظریف و کاترین اشتون در بیانیه ای مشترک اعلام کردند: ” ما معتقدیم، با توجه به پیشرفت های انجام شده و با توجه به ایده های جدید ابراز شده، راهی معتبر برای دسترسی به راه حلی کامل، وجود دارد.”

غرب اعتقاد دارد ایران با دستیابی به انرژی هسته ای، قادر به تولید سلاح های هسته ای خواهد بود، به همین دلیل تحریم های بین المللی را علیه ایران وضع کرده است که سیستم اقتصادی ایران را تحت تاثیر قرار داده است. از طرفی ایران در مذاکرات، بر صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای اش پافشاری داشته و سعی در متقاعد کردن قدرت های جهانی برای قبول این موضوع دارد.