پنجمین جلسه دادگاه سعید مرتضوی پایان یافت؛ درخواست احضار احمدی مقدم و رادان به دادگاه کهریزک

حلقه نیوز -پنجمین دادگاه سعید مرتضوی متهم پرونده کهریزک و فساد مالی و اداری در سازمان تامین اجتماعی در حالی پایان یافت که پای سردار احمدی مقدم فرمانده سابق نیروی انتظامی، سردار رادان جانشین سابق فرمانده ناجا و سردار علیپور رئیس سابق پلیس امنیت هم به دادگاه کهریزک کشیده شد.

به گزارش حلقه نیوز به نقل از کلمه، عبدالحسین روح الامینی پدر شهید محسن روح الامینی از شهدای کهریزک امروز از ریاست دادگاه خواست احمدی‌مقدم به عنوان فرمانده سابق نیروی انتظامی، سردار رادان جانشین سابق فرمانده ناجا و سردار علیپور رئیس سابق پلیس امنیت به دادگاه احضار شوند تا به سؤالات روح‌الامینی در حضور دادگاه پاسخ دهند.

این در حالی است که پس از گذشت نزدیک به شش سال از مفتوح شدن پرونده کهریزک این اولین باری است که چنین درخواستی از سوی خانواده روح الامینی مطرح می شود و پای فرماندهان نیروی انتظامی وقت هم به پرونده کشیده می شود.

پدر شهید روح الامینی علاوه بر این، از ریاست دادگاه خواسته خانواده مرحوم رامین پوراندرجانی پزشک کهریزک و نیروی انتظامی بوده و به طرز مشکوکی درگذشت به دادگاه احضار شوند.

سعید مرتضوی متهم اصلی پرونده کهریزک در واکنش به این خواسته روح الامینی در جمع خبرنگاران گفت: من دفاعیات خود را در ۵۱ صفحه به صورت لایحه تقدیم دادگاه کردم. آقای روح‌الامینی پس از پایان دفاعیات من از دادگاه تقاضاهایی را داشت که قرار شد تا جلسه بعدی، دادگاه این تقاضاها را بررسی کرده و ببیند که کدام یک از آنها قابل اجراست.

او ادامه داد: البته باید گفت که ما با این درخواست مخالفتی نداریم اما دادگاه تصمیم می‌گیرد که درخواست روح‌الامینی را اجابت کند یا خیر. در واقع اگر دادگاه درخواست روح‌الامینی را اجابت کند رسیدگی به این پرونده مقداری طول می‌کشد اما اگر دادگاه ببیند که تقاضای روح‌الامینی بیهوده است قاعدتاً یک جلسه دیگر دادگاه تمام می‌شود.

عبدالحسین روح الامینی پدر شهید روح الامینی ۲۸ تیر سال گذشته در سالگرد شهدای کهریزک گفته بود: پس از پنج سال پیگیر‌های مستمر امیدوارم با تسریع رسیدگی به این پرونده و همچنین برخورد قاطعانه با عوامل این پرونده در دوره رسیدگی، آرامش به آسیب دیدگان کثیر کهریزک که تعدادی از آنان جان دادند و بسیاری شان نیز متحمل آسیب‌های فراوانی شدند، بازگردد. برای این اهداف مقدس پنج سال که سهل است، اگر پنجاه سال هم طول بکشد و خدا بخواهد ارزشمند است و پیگیری‌ها را‌‌ رها نمی کنیم.

پرونده کهریزک یکی از معدود پرونده هایی است که برای حوادث پس از انتخابات ۸۸ تشکیل شد. پرونده ای که نام پنج شهید را در خود دارد و متهمانش کسانی امثال سعید مرتضوی هستند.

«پرونده کهریزک» مربوط به «بازداشتگاه کهریزک» است که گروهی از معترضان حوادث پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ در آن بازداشت شدند و چندنفر؛ (محسن روح‌الامینی، محمد کامرانی و امیر جوادی‌فر) نیز جان خود را در این بازداشتگاه از دست دادند.

علاوه بر این سه تن، رامین آقازاده قهرمانی یکی دیگر از شهدای کهریزک است. او در پی احضار در مورد رویدادهای پس از انتخابات، به اختیار، خود را به ماموران معرفی کرد اما ۱۵ روز بعد با بدنی که آثار شکنجه بر روی آن نمایان بود، آزاد شد و تنها پس از دو روز، در ۲۷ تیرماه به دلیل وجود «لخته‌های خون» در سینه‌اش جان سپرد.

همچنین نام رامین پوراندرجانی هم با پرونده کهریزک گره خورده است. او پزشک بازداشتگاه کهریزک بود و جانباختگان را قبل از شهادت معینه کرده بود. رامین پوراندرجانی در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۱۳۸۸ در ساختمان بهداری نیروی انتظامی تهران درگذشت. مسئولان علت مرگ وی را «سکته قلبی هنگام خواب» عنوان کردند. اما زمان کوتاهی بعد از این در تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۸۸ عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران علت مرگ رامین پوراندرجانی را «مسمومیت دارویی» اعلام کرد و گفت که تحقیق در باره این که «این واقعه خودکشی بوده یا قتل ادامه دارد.»
خانواده پوراندرجانی پس از فوت او و پیش از تشییع جنازه، اجازه کالبدشکافی و یافتن علت مرگ فرزند خود را نیافتند. از سوی دیگر مراسم تشییع جنازه وی در بین تدابیر شدید امنیتی برگزار شد و دوستان نزدیک وی نیز اجازه حضور در این مراسم را نیافتند. او تنها کسی بود که می توانست درباره بسیاری از اتفاقات بازداشتگاه کهریزک در دادگاه شهادت دهد.

پس از آن مجلس هشتم کمیته ویژه‌ای تشکیل داد تا موارد مطرح شده درباره «شکنجه»، «ضرب و جرح»، «نحوه نگهداری بازداشت‌شدگان» و در نهایت «کشته‌شدن» برخی بازداشت‌شدگان را بررسی کند.

بر اساس گزارش این کمیته که دی سال ۸۸ قرائت شد، فرد آمر در انتقال بازداشت‌شدگان به کهریزک، «سعید مرتضوی»، دادستان وقت تهران شناخته شد. کمیته ویژه مجلس در این گزارش اعزام تعدادی از بازداشت‌شدگان به بازداشتگاه کهریزک را اشتباه و غیرقانونی خواند. اما مرتضوی در پاسخ به این گزارش آن را «تبلیغاتی، سیاسی، تخریبی و ابهام‌آور» خواند.

پس از آن سعید مرتضوی به‌همراه «حسن حداد دهنوی» معروف به قاضی‌حداد، (معاون امنیت وقت دادستان تهران) و «علی‌اکبر حیدری‌فر»، (دادیاری که دستور انتقال بازداشت‌شدگان به کهریزک را داده بود) مرداد ۸۹، با دستور دادگاه انتظامی قضات از سمت‌های خود تعلیق شدند و همزمان برای رسیدگی قضایی، مصونیت قضایی آنها نیز لغو شد. شعبه ۷۶ داگاه کیفری استان تهران رسیدگی به اتهامات قضات کهریزک را از هشتم اسفند ۹۱ آغاز کرد و اول خرداد ۹۲ نیز یازدهمین جلسه یعنی آخرین جلسه رسیدگی به این پرونده برگزار شد.

حال با کشیده شدن پای فرماندهان سابق نیروی انتظامی به نظر می رسد بررسی این پرونده همچنان ادامه خواهد داشت.
همچنین سعید مرتضوی امروز برای پرونده فساد در سازمان تامین اجتماعی نیز مقابل قاضی ایستاد. مرتضوی پس از پایان جلسه درباره این پرونده به خبرنگاران گفت: در این جلسه ابتدا وکیل سازمان تأمین اجتماعی توضیحات خود را بیان کرد و دادگاه به لحاظ اینکه استعلامی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرده بود و همچنین استعلامی که از سازمان تأمین اجتماعی انجام داده بود و این دو سازمان از ارائه پاسخ کامل استنکاف کرده بودند، دادگاه از وکیل سازمان تأمین اجتماعی در رابطه با این استعلامات توضیح خواست.

مرتضوی تصریح کرد: وکیل سازمان تأمین اجتماعی توضیح داد که پیگیری‌هایش منجر به نتیجه نشده و پاسخی برای جواب استعلام ارائه نکرده‌اند و تقاضای مهلت هم نکردند تا در یکی، دو هفته آینده با مراجعه به وزارت تعاون و سازمان تأمین اجتماعی پیگیری کند و جواب استعلام‌ها را ارائه دهد.

مدیرعامل سابق سازمان تأمین اجتماعی تأکید کرد: پرونده شکایات سازمان تأمین اجتماعی به دلیل عدم وصول پاسخ و جواب استعلام دادگاه ناتمام ماند.

تاریخ جلسه بعدی دادگاه مرتضوی ۳ مرداد ماه سال ۹۴ تعیین شده است.