سازمان ملل: ۸۵۰ هزار پناهنده به اروپا می‌روند

حلقه نیوز – سازمان ملل اعلام کرد، انتظار می رود طی سال جاری و سال آینده میلادی دست کم ۸۵۰ هزار نفر به منظور پناهندگی در اروپا از دریای مدیترانه عبور کنند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، آژانس پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) خواهان سیاست‌های پناهندگی منسجم تر برای مدیریت تعداد فزاینده پناهندگان شد.

به گفته این آژانس، بسیاری از پناهندگان اهل سوریه هستند که به دلیل تشدید درگیری‌ها و وخامت شرایط برای پناهندگان در کشورهای اطراف سوریه در پی کمبود اعتبار برای برنامه‌های کمک رسانی، مجبور به انجام سفر از طریق دریای مدیترانه شده‌اند.آژانس پناهندگان سازمان ملل در سندی اظهار کرد: در سال ۲۰۱۵ آژانس UNHCR پیش بینی می کند که نزدیک به ۴۰۰ هزار پناهنده جدید با سفر از طریق دریای مدیترانه به دنبال محافظت بین‌المللی در اروپا خواهند بود. در سال ۲۰۱۶ این تعداد ممکن است به ۴۵۰ هزار نفر یا بیشتر برسد.

ویلیام اسپیندلر، سخنگوی این آژانس اظهار کرد، پیش بینی‌ها برای سال جاری میلادی در حال رسیدن به سقف آن است چرا که تاکنون حدود ۳۶۶ هزار نفر این سفر را انجام داده‌اند. مجموع این رقم بسته به این است که آیا مهاجران با سردتر شدن هوا و خطرناک شدن دریاها از انجام چنین سفری خودداری خواهند کرد یا خیر.

تاکنون به نظر نمی رسد که تعداد پناهندگان شروع به کاهش کند و تعداد بیشتری از آنها در پی اعلام آلمان مبنی بر تسهیل قوانین پذیرش آوارگان سوری که اول از طریق کشورهای دیگر به اتحادیه اروپا می‌رسند انگیزه برای انجام این سفر پیدا کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، به گفته آژانس پناهندگان سازمان ملل روز دوشنبه هفته جاری رکورد جدیدی با رسیدن ۷۰۰۰ آواره سوری به جمهوری مقدونیه ثبت شد و ۳۰ هزار تن از این آوارگان نیز در جزایر متعلق به یونان هستند.