ده سال زندان برای مهدی هاشمی‌، زهر چشم از پدر یا اجرای قانون؟

مهدی هاشمی‌، فرزند اکبر هاشمی‌ رفسنجانی‌، روز یکشنبه‌ برای تحمل ده سال حبس به اتهام اختلاس، ارتشا و جرائم امنیتی راهی‌ زندان اوین شد.

حلقه نیوز – در حالی‌ که زمزمه‌های نامزد شدن پدر در انتخابات مجلس خبرگان به گوش می‌رسد، پسر را به جرم اختلاس و ارتشا به زندان محکوم میکنند. به گزارش شرق، مهدی هاشمی‌ پس از ۲۱ ماه بازداشت و بازجویی به تحمل ده سال حبس محکوم شد. اکبر هاشمی‌ رفسنجانی‌، پدر او چند روز پیش در گفتگو با هفته نامه طلوع صبح گفته بود که در انتخابات مجلس خبرگان نامزد خواهد شد. واکنش اصول گرایان نسبت به حضور هاشمی رفسنجانی‌ در انتخابات هنوز مشخص نیست. اکبر هاشمی‌ رفسنجانی‌ یکی‌ از با نفوذ‌ترین شخصیت‌های پس از انقلاب اسلامی شناخته میشود که در تعیین رهبری نیز نقش به سزایی داشته اما پس از انتخابات سال ۸۸ به خاطر مواضع‌اش ناچار شد به صورت استراتژیک از قدرت کناره گیری کند.

مهدی رفسنجانی‌ هم مانند پدر پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ به خاطر مواضع‌اش از سوی اصولگرایان به عنوان “شاه کلید فتنه” شناخته شد. به تحلیل خود هاشمی‌ در صفحه فیسبوکش اگر به پرونده او نگاه سیاسی وجود نداشت ، “اتهامات مربوط به دهه ۷۰ پس از حوادث سال ۸۸ تازه مورد برسی‌ قرار نمی‌گرفت.” مهدی هاشمی‌ در محوطه مقابل زندان اوین در جمع خبرنگاران متنی را قرائت کرد و از خبرنگاران خواست آن را منتشر کنند. در این متن با اشاره به نا عادلانه و غیر قانونی‌ دانستن حکم خود، خواستار پخش کامل و بدون حاشیه جلسات محاکمه از صدا و سیما شد.

مهدی هاشمی‌ در انتخابات سال ۱۳۸۸ از حامیان میرحسین موسوی بود و پس از شکست موسوی در انتخابات در دادگاه برخی از اعضای جنبش سبز، ادعا‌هایی‌ علیه او مطرح شد.