تحصن اعتراضی نسرین ستوده و برخورد امنیتی پلیس با وی

[author ]

نوشته شده توسط: اشکان دقاق

خانم نسرین ستوده، در اعتراض به تعلیق پروانه وی در مقابل کانون وکلا ی ایران تحصن کرد که از طرف چندین فعال مدنی – سیاسی مورد استقبال و توسط نیرو های امنیتی مورد برخورد قرار گرفت. این تحصن صبح امروز ۳۰ مهر ۱۳۹۳ همراه با چندی دیگر از جمله محمد نوری زاد و محمد ملکی در مقابل کانون وکلا آغاز شد. به نقل از RFF خانم ستوده این تحصن را یک ساعت پیش از موعد مقرر به درخواست پلیس خاتمه دادند. پیش از این تحصن خانم ستوده در مصاحبه ی خود با دویچه وله گفتند که در اعتراض به حکم تعلیق از وکالتشان به دادگاه مربوطه درخواست تجدید نظر نخواهند داد و با استفاده از حقوق مدنی خودشان، دست به تحصن در مقابل کانون وکلا خواهند زد.

[box type=”shadow” align=”aligncenter” ]در حالی که یک سال از آزادی من میگذرد و در حالی که یک ماه پیش شعبه یک دادگاه انتظامی وکلا من را تبرئه کرده بود و حکم ممنوعیت وکالت من را صادر نکرده بود، همکاران من در شعبه دوم انتظامی وکلا حکم به مجازات من دادند، آن هم برای پرونده و مسیله ای که یک بار به آن در شعبه ای دیگر رسیدگی شده بود و من به این مسیله معترض هستم. من در اعتراض به این اقدام دست به تحصن نامحدود خواهم زد و در بیانیه ای که منتشر کرده ام، خواسته هایم را مطرح کردم. من علیه این حکم اقدام قضایی نخواهم کرد. چرا که باید برای اعتراض به حکمی که همکاران من در کانون وکلا داده اند به دادگاه انتظامی قضات مراجعه کنم که کاملا تحت کنترل قوه قضاییه است. قوه قضاییه در ایران دست به مظالم زیادی زده است و من شکایت همکاران خود را به قوه قضاییه نخواهم برد و تصمیم گرفتم در اعتراض به این حکم از حق مدنی خودم یعنی تحصن در مقابل کانون وکلا استفاده کنم.

نسرین ستوده – ۳۰ مهر ۱۳۹۳[/box]

اعتراض به حکم تعلیق پروانه وکالت خانم ستوده، به شخص ایشان ختم نمیشود. خانم شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، در طی نامه ای خطاب به کانون وکلای بین المللی، از این کانون درخواست حمایت از همکار ایرانی خودشان را داشته است. همچنین، برنامه نظارت بر حامیان حقوق بشر در فدراسیون بین المللی جوامع حقوق بشر با انتشار بیانیه ای، خواستار پایان دادن به آزار قضایی نسرین ستوده شده است.

نسرین ستوده، فعال حقوق بشر، حقوقدان و وکیل دادگستری در ایران است. خانم ستوده در تاریخ ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ نسرین ستوده به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام بازداشت شده و به زندان اوین منتقل شد. او پیش از بازداشت، بارها به‌خاطر فعالیت‌های حقوقی‌اش مورد تهدید قرار گرفته بود. گروه‌های فشار از وی خواسته بودند که از وکالت شیرین عبادی دست بردارد. ستوده اوایل مهرماه ۸۹ دست اقدام اعتصاب غذا در زندان کرد.