خبر فوری! محمد علی طاهری در مکان نامعلومی بسر می برد و از سلامت جانی او خبری در دست نیست

محمد علی طاهری، زندانی عقیدتی، در آستانه سومین ماه از اعتصاب غذاهای اخیر خود و انتقال به بیرون از زندان پس از عارضه قلبی ماه گذشته، هنوز به زندان اوین بازگردانده نشده و همچنان در مکان نامعلومی نگهداری میشود و وضعیت جانی ایشان در ابهام قرار دارد.

حلقه نیوز – محمد علی طاهری که ماه گذشته به دلیل عارضه قلبی ناشی از اعتصاب غذا، به بیمارستان منتقل شده بود، هنوز به زندان اوین بازگردانده نشده است و وضعیت او با خارج شدن نامش از لیست زندانیان زندان اوین، صورت جدیدی به خود گرفته که باعث نگرانی شاگردان او شده است. پیشتر نیز کمپین بین المللی آزادی محمد علی طاهری در بیانیه بیستم دیماه خود به وضعیت خطرناک سلامت آقای طاهری و خروج او از زندان اشاره کرده بود.

گفته میشود آقای طاهری به جای بازگردانده شدن به زندان اوین، به طور غیر قانونی به مکانهای دیگر و خانه های مخفی تحت کنترل وزارت اطلاعات یا سازمان اطلاعات سپاه منتقل شده و اطلاع دقیقی از شرایط و وضعیت سلامتی ایشان در دست نیست.

نگرانی های مربوط به صحت و سلامت جانی آقای محمد علی طاهری هنگامی جدی تر میشود که وی پیشتر اعلام کرده بود که تا بسته شدن کامل پرونده افساد فی الارض خود که بر اساس اتهامات واهی شکل گرفته است، دست از اعتصاب غذا نخواهد کشید و مصمم تا پای جان خواهد ایستاد.

هدی صابر، روزنامه نگار، در خردادماه سال ۱۳۹۰ هنگامی که زندانی بود دست به اعتصاب غذا زد و پس از مدت کوتاهی بر اثر نارسایی قلبی ناشی از اعتصاب غذا و ضرب و شتم ماموران زندان درگذشت. فعالین حقوق بشر از تکرار این واقعه برای محمد علی طاهری ابراز نگرانی کرده اند.

 

از آنجاییکه تاکنون هیچ گونه تغییر مثبت و جدیدی در وضعیت پرونده او اتفاق نیافتاده و برعکس، شایعه تفهیم برخی از همان اتهامات به وی منتشر گردید، و با عنایت به اینکه آقای طاهری در راستای خواسته های خود در سه ماه گذشته دستکم ۲ بار تا پای مرگ رفته است، (یکبار به دلیل رفتن در حالت اغما و بار دیگر به دلیل عارضه قلبی) غیبت یک ماهه وی در زندان اوین پس از عارضه قلبی ناشی از اعتصاب غذاهای مکرر و طولانی، باعث تامل و نگرانی شاگردان او و کنشگران مدنی و اجتماعی در شهرهای مختلف ایران گشته است. برخی از فعالین حقوق بشر ایران بیم از آن دارند تا داستان هدی صابر، زندانی سیاسی که در خرداد ماه سال ۱۳۹۰ دست به اعتصاب غذا زد و پس از ۱۰ روز بر اثر نارسایی قلبی درگذشت، در مورد آقای محمد علی طاهری تکرار شده باشد.

در همین رابطه شهناز نیرومنش، مسئول کمپین بین المللی آزادی محمد علی طاهری، به خبرنگار ما گفت:” ما شاگردان آقای محمد علی طاهری بشدت نگران وضعیت ایشان هستیم و حتی مطمئن نیستیم در این لحظه ایشان در قید حیات باشند.” وی افزود: “همه اخبار مبتنی بر سلامت ایشان و یا رویت ایشان جعلی است و هیچ منبع بی طرفی این اخبار را تایید نمیکند.” وی با اشاره به گفته های بازجویان در جلسه های بازجویی مربیان عرفان حلقه که به تازگی دستگیر شده بودند افزود:” بازجویان به صراحت گفته اند استاد شما را از بین میبریم بدون اینکه متوجه شوید و کاری میکنیم که وقتی مطلع شدید مجبور باشید در خانه هایتان و بدون سر و صدا برایش عزاداری کنید!”

همچنین طی چند روز گذشته، خبری در محافل خصوصی شاگردان آقای طاهری مبنی بر احتمال از دست رفتن این استاد عرفان شنیده میشود؛ در حالی که نیروهای اطلاعاتی و عوامل نفوذی آنان در داخل جمعیت عرفان حلقه، با استفاده از گروهها و صفحات مجازی که بعضا به نام منسوبین به آقای طاهری فعالیت دارند، به شدت در حال صحنه سازی در جهت پوشاندن و انکار این خبر هستند. خبری که تا شخص محمد علی طاهری توسط افراد بی طرف رویت نشود، نمیتوان در رد آن سخنی گفت.

از آنجاییکه طبق نامه آقای طاهری که چند ماه پیش از داخل زندان به بیرون فرستاده شد، خانواده محمد علی طاهری به ویژه خانم زیبا محمدیان همسر وی، از نخستین روزهای دستگیری آقای طاهری، به سبب فشارهای وارده و تهدیدهای فراوان، با بازجویان پرونده و نیروهای اطلاعات سپاه همکاری داشته اند و همچنین با توجه به اینکه محمد علیزاده طباطبایی، وکیل تعیین شده برای وی نیز مانند دو وکیل قبلی تاکنون نتوانسته با موکل خود دیدار کند و هیچ گونه موضع گیری یا واکنشی در قبال حمایت و دفاع از موکل خود از او دیده نشده است، شاگردان محمدعلی طاهری و فعالین حقوق بشر در تجمعات اخیر خود در ایران و دیگر کشورها، خواستار تشکیل یک گروه بین المللی و بی طرف برای ملاقات با محمد علی طاهری شدند تا از وضعیت سلامت بنیانگذار عرفان حلقه، اطمینان حاصل شود.

راجع به محمود علیزاده طباطبایی، وکیل جدید محمد علی طاهری، بیشتر بخوانید.

کمپین بین المللی آزادی محمد علی طاهری نیز از مقامات بین المللی و مراجع حقوق بشری خواسته است بدون اتلاف وقت در خصوص پرداختن به حاشیه ها و صرفه نظر از بررسی عقاید محمد علی طاهری، برای بررسی وضعیت سلامت وی و اطمینان از زنده بودن ایشان هیات هایی به نمایندگی از خود برای دیدار با وی به ایران روانه کنند و از دولت جمهوری اسلامی بخواهند در این زمینه شفاف سازی نماید.