شنبه , 23 مارس 2019
خانه / اخبار / بی بی سی فارسی: «قادر به تایید خبرهای مربوط به محمد علی طاهری نیستیم»

بی بی سی فارسی: «قادر به تایید خبرهای مربوط به محمد علی طاهری نیستیم»

بی بی سی فارسی در تازه ترین برنامه خود تحت عنوان دیده بان که به پاسخ به پرسش‌ها و انتقادهای مخاطبان این شبکه خبری می پردازد اعلام کرد حتی در تماس با خانواده محمد علی طاهری، بنیان گذار و رهبر معنوی عرفان حلقه، به طور مستقل قادر به تایید بسیاری از اخبار منتشر شده در مورد وی و پرونده او نمیباشد. به همین دلیل به جای پخش اخبار مربوط به تحولات پرونده محمد علی طاهری در بخش های خبری، به طرح موضوع های مرتبط در برنامه های حاشیه ای و تحلیلی پرداخته میشود.

در پی انتشار اخبار ضد و نقیض هفته های گذشته در مورد اعتصاب غذای محمد علی طاهری و وضعیت نامعلوم پرونده و شرایط جسمی وی، اخبار تایید نشده ای از بستری شدن وی در بیمارستان بقیه الله اعظم شهر تهران منتشر شد و پس از آن جمعی از شاگردان و هواداران عرفان حلقه، تجمعات مختلفی در مقابل این بیمارستان تشکیل دادند و خواستار رویت وی و دیدار با وی برای اطمینان از وضع سلامت او و سنجش صحت و سقم اخبار متناقض منتشر شده شدند. اما در پی عدم پوشش خبری بخش فارسی زبان خبرگزاری بی بی سی از وضعیت پرونده محمد علی طاهری و بازتاب تجمعات برخی از افراد عرفان حلقه، انتقادات بسیاری از این رسانه در فضای مجازی مطرح شده بود.
جمشید برزگر، از سردبیران خبری بی بی سی فارسی، در برنامه دیده بان این هفته، به توضیح و شرح علت نپرداختن بی بی سی به موضوع محمد علی طاهری و اخبار این پرونده در بخش های خبری اصلی این رسانه پرداخته است. وی در این گفتگو صراحتا تاکید میکند که بی بی سی در بسیاری از موارد حتی در تماس با خانواده و نزدیکان محمد علی طاهری قادر به تایید صحت اخبار منشر شده به صورت مستقل نشده است و به همین دلیل قادر به پخش اخبار دقیق از وضعیت محمد علی طاهری نیست.

پبشتر اما، و در مقاطع زمانی مختلف، بی بی سی فارسی اخبار متعددی را با تایید همین خانواده و نزدیکان محمد علی طاهری منتشر کرده بود. اینکه چه اتفاقی افتاده است که اینک رسانه ای همچون بی بی سی دیگر نمیتواند به طور مستقل اخبار ضد و نقیضی را که بیش از دوسال است توسط خانواده و وکلای محمد علی طاهری منتشر میشود، تایید کند خود پرسشی است که بی پاسخ مانده است. اما کلید رسیدن به پاسخ این سوال، در اتفاقات گذشته و سیر تحول پرونده محمد علی طاهری است تا جاییکه وی در سال 92 با ارسال نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، که توسط شهناز نیرومنش منتشر شد، صراحتا اشاره میکند که خانواده اش به شدت تحت فشار برای همکاری با بازجویان هستند و وکلای وی نیز از استقلال برخوردار نیستند و تحت فشار حکومت قرار داشته و حق ملاقات با موکل خود را ندارند.

این در حالیست که قبلا “کمپین بین المللی تلاش برای آزادی محمد علی طاهری” موسوم به Free Taheri، که تنها مرجع فعال برای احقاق حقوق محمد علی طاهری، در سکوت خانواده و نزدیکان وی در چهار سال پس از زندانی شدن وی بود و مسئولیت اصلی خبررسانی در مورد پرونده اقای طاهری را بر عهده داشت، در زمستان 1393 اعلام کرد که بر اساس مدارک و شواهدی که در اختیار دارد، متاسفانه محمد علی طاهری، در حین اعتصاب غذا و در جایی خارج از زندان اوین به شهادت رسیده است.

پس از آن بود که با به صحنه آمدن عوامل مختلف برای تاثیر گذاری بر بر پرونده محمد علی طاهری و مخدوش کردن حقایق مربوط به وی و مخفی نگه داشتن شهادت وی، روز به روز بر تناقضهای موجود خبری و رفتاری بازیگران جدید و در نتیجه ایجاد شکاف و اختلاف در بین این بازیگران افزوده گردید، تا جاییکه اینک شاهد هستیم رسانه ای چون بی بی سی فارسی به اذعان سردبیر ویژه خبری خود، حتی با تماس گرفتن با خانواده چند پاره شده محمد علی طاهری قادر به تشخیص صحت و سقم و تایید مستقل اخبار مربوط به وی نیست.

Check Also

استاد محمد علی طاهری، بنیانگذار عرفان حلقه

نگاه: از محمد علی طاهری اطلاعی در دسترس نیست

متن زیر، نوشته فریبا داوودی مهاجر از وبسایت نگاه برداشت شده است. روزنامه شرق از سوی …