یکشنبه , 29 نوامبر 2020
خانه / اخبار منتخب / توانا: «اعدام محمد علي طاهري؟ اما از او خبري در دست نيست!»

توانا: «اعدام محمد علي طاهري؟ اما از او خبري در دست نيست!»

متن زیر از «توانا: آموزشکده جامعه مدنی ایران» برداشت شده است.

این متنی ست که برخی شاگردان محمد علی طاهری درباره او نوشته اند. آن ها پرسش ها و دغدغه های خود درباره محمدعلی طاهری را مطرح کرده اند.

«بار ديگر صدور حكم اعدام براي آقاي محمد علي طاهري، بنیانگذار عرفان حلقه به اتهامي تکراری كه يكبار براي آن حكم اعدام صادر و لغو شده بود، پس از یک هفته تردید در بیان رسمی آن و اخباری مبهم از سوي وكيل و قوه قضائيه، سرانجام توسط وکیل آقای طاهری اعلام شد. بیش از یک سال از پایان محکومیت پنج ساله آقای طاهری میگذرد و وضعیت ایشان عليرغم بارها وعده های آزادی و حکم برائت و ابراز خوشبيني از سوی وکیل همچنان در درهاله ای از ابهام است. ابهامات در مورد این پرونده از آنجا بیشتر میشود که عده ای از شاگردان آقای طاهری از بیش از دو سال و نیم پیش تا کنون بر این باورند که ایشان در دیماه ١٣٩٣ زیر شکنجه و بازجویی و در حین اعتصاب غذا از دست رفته اند.

محمد علی طاهری زندانی عقیدتی در ارديبهشت ماه سال ۱۳۹۰ به جرم دگرانديشي معنوي، با اتهاماتي واهي دستگير شد و تقریبا تمام دوران محکومیت خود را در بدترين شرايط و در سلول انفرادي سپري كرد. ایشان در سال ١٣٩٣ نامه ای خطاب به احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران نوشت و در آن در دو بخش، به طور کامل به موارد نقض حقوق بشر در مورد خود و سایر زندانیان اشاره کرد. آقای طاهری در بندهایی از این نامه صراحتا به عدم امکان ملاقات با وکلای خود و تهدید بازجوها مبنی بر صدمه رساندن به همسرش سخن گفت. این نامه که در فروردین ماه سال ٩٣ به دست خانم شهناز نیرومنش در امریکا رسید، پس از ارائه آن به مجامع حقوق بشری توسط ایشان، در تیرماه همان سال در اختیار رسانه ها گرفت.

مدتی پس از انتشار نامه آقای طاهری، در آبان ماه ١٣٩٣سایت خبری سحام نیوز خبری مبنی بر اعتصاب غذای محمد علی طاهری منتشر کرد. آن اعتصاب غذا که به عقیده گروهی از شاگردان آقای طاهری، آخرین اعتصاب غذای وی پیش از فقدانش بود، در اعتراض به روند پرونده و بیعدالتی های صورت گرفته انجام شده بود. سحام نیوز در آن خبر، اعلام کرد که محمد علی طاهری اعتصاب غذای خود را با شرط بسته شدن پرونده افساد فی الارض آغاز کرد و با توجه به ضعف جسمانی ناشی از شکنجه و انفرادی های بلند مدت، ایشان بعد از حدود ٢٠ روز از آغاز اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شدند. در بیمارستان به طرق مختلف از ایشان خواسته شد که دست از اعتصاب غذا بردارند و حتی ابراهیم رئیسی دادستان کل کشور به دیدار وی رفت. در همان زمان در حالیکه هنوز پرونده باز بود و حکم افساد فی الارض صادر نشده بود، دادستان وقت، رئیسی رسما اعلام کرد که من به ملاقات یک مفسد فی الارض نمیروم.

شاگردان آقای طاهری از زمان دستگیری ایشان تا قبل از ارسال نامه ی وی از زندان همواره ۲ گروه بودند. گروه اول معتقد به شکستن سکوت و انجام فعالیت حقوق بشری و رسانه ای برای تغییر روند پرونده و گروه دوم همسو با خانواده و وکلا طرفدار رویه سکوت با شائبه ترس از سیاسی شدن پرونده بودند. بعد از آن نیز این دو گروه ادامه یافتند. امروز گروه اول عنوان میکنند که با توجه به برآورده نشدن خواسته استاد طاهری توسط حکومت در آن زمان، این اعتصاب غذا ادامه پیدا کرده و پس از مدتی با انتقال ایشان به یکی از خانه های امن وزارت اطلاعات، اعتصاب غذای دوازدهم و آخر استاد طاهری همراه با شکنجه و بازجویی های بیرحمانه منجر به شهادت ایشان درهمان خانه امن وزارت اطلاعات در دیماه ١٣٩٣ شده و گروه دیگر که همچنان به زنده بودن آقای طاهری امید دارند، با سند قرار دادن صحبت های خانواده تحت فشار و وکلای حکومتی محمد علی طاهری، همچنان منتظر آزادی وی هستند.
این در حالیست که رسانه های وابسته به حکومت همانطور که از بدو دستگیری ایشان تا زمستان ۹۳، سکوت را ترویج میکردند از آن زمان به بعد گاه و بیگاه، انعکاس دهنده اخبار زنده بودن ایشان به طرق مختلف هستند.

شاگردان آقای طاهری عنوان میکنند که خبر فقدان آقای طاهری برای اولین بار در زمستان ١٣٩٣ توسط خانم شهناز نیرومنش، “مسئول کمپین بین المللی دفاع از محمدعلی طاهری و مدیر مرکز اینتریونیورسالیزم در امریکا” اعلام شد. اما بنا به گفته وی در پی اعلام این خبر، در دو سال و نيم گذشته، کمپین همواره با بایکوت گسترده رسانه های داخلی و خارجی فارسی زبان برای انتشار آن مواجه بوده است و زمانی این بایکوت، بیشتر قوت گرفت که پروپاگاندای حکومت با تایید خانواده و وکیل همراه شد.

با این حال در پی اعلام خبر از دست رفتن آقای طاهری از زمستان ٩٣ تا کنون، شاگردان ایشان در دو سال و نیم گذشته همواره درخواست رویت آقای طاهری در یک جمع عمومی را به منظورتحت فشار قرار دادن حکومت و روشن شدن حقیقت مطرح کرده اند، اما حکومت ایران نه تنها تاکنون قادر به برآورده کردن این خواسته نبوده، بلکه برای شنیده نشدن این صدا، از ۲ سال قبل، صدای دیگری را با جهت دهی هواداران بسمت ایجاد کمپین نه به اعدام بلند کرده ت هرگونه شبهه ای درباره زنده نبودن ایشان را در ذهن ها خاموش کند. همچنین ارگانهای امنیتی با روشهایی مثل خبر سازیهای جانبی درباره آقای طاهری سعی در مخفی کردن این خبر داشته اند. انتشار دفاعیات مخدوش، تهیه و انتشار دستخط های ساختگی منتسب به محمد علی طاهری، فیلمهایی مونتاژ شده ازمحمدعلی طاهری در کنار وکیل و همسرش و انتشار عكسهايي مونتاژ شده از وی در مراسم عقد دخترش از جمله اقداماتی بوده اند که توسط حکومت برای تظاهر به زنده بود آقای طاهری در ۲ سال و نیم گذشته صورت گرفته که اکنون نیز با اعلام خبر عروسی دختر آقای طاهری که به صورت عجیبی با خبر حکم اعدام ایشان همزمان اعلام شده، به نظر میرسد بار دیگر باید انتظار انتشار عکسهای مونتاژ شده از آقای طاهری در مراسم عروسی دخترش را نیز داشت.

لازم به ذکر است، مرکز اینتریونیورسالیزم در امریکا که با نام مرکز پژوهش و گسترش آثار و افکار محمد علی طاهری از سال ۱۳۹۱ فعالیت می کند، عنوان میکند که تمامي این مدارك شامل عکسها،فیلمها و دستخط ها ی منتشر شده بعد از، از دست رفتن آقای طاهری را توسط کارشناسان معتبر در امریکا،تحت بررسی کارشناسی و علمی قرارداده و گزارش اين بررسی ها مبنی بر مخدوش بودن دفاعیات و مونتاژ بودن تصاویر و فيلمها به صورت رسمی و قانونی موجود است.

همچنین در این مدت نزديك به سه سال شاهد اخبار ضد و نقیض بسیاری از سوی حکومت، وکلای انتسابی و خانواده در مورد وضعیت سلامت، اعتصاب غذاها، پرونده و تشکیل دادگاههای آقای طاهری بوده ایم که تاکنون به تایید هیچ منبع مستقل قانونی نرسیده. حتی حکم اعدامی که دیروز از سوی یکی از وکلای ایشان ادعا شد صادر شده، بر روی برگه ای فاقد شماره و سربرگ قوه قضائیه یوده و از سربرگ خانم وکیل استفاده شده.شاگردان آقای طاهری میگویند این خانم وکیل که از زمان شروع بکارمحمود علیزاده طباطبایی بعنوان دستیار وی در صحنه است یکی از ماموران ارگانهای امنیتی کشور است.
شاگردان آقای طاهری بیان میکنند که اوج گرفتن ناگهانی فعالیتهای خانواده و وکلای آقای طاهری وهمراهی برخی رسانه ها برای دفاع از ایشان، درست بعد از زمستان ١٣٩٣ و پس از اعلام عمومی خبر شهادت آقای طاهری بوده است. این فعالیت ها با هدايت حكومت ايران و برای تظاهر به زنده بودن آقای طاهری صورت گرفته و تایید خبر زنده بودن ایشان از سوی همسر و وکیل وی و بخشی از پروپاگاندای حکومتی در کسوت پیروان عرفان حلقه، باعث باور این خبر کذب از سوی برخی رسانه ها و فعالین و مجامع حقوق بشری گردیده است.

خبرها حول دادگاه ها و احکام صادره در مورد آقای طاهری همچنان ادامه دارد، اما شبهات در مورد زنده بودن ایشان به قوت خود باقی است. اقدامات ناشیانه حکومت در دو سال و نیم گذشته، ضد و نقیض گوییهای فراوان وکیل، خانواده و حکومت در مورد این پرونده، اخبار تشکیل دادگاههای صوری وغیرعلنی و خبرسازی در مورد آنها که بعضا ناشیانه است، کش دادن پرونده با صدور احکام ساختگی چون حکم اعدام و سپس لغو آن و اکنون صدور مجدد این حکم به همان اتهام تکراری، ارائه توضیحاتی کودکانه از سوی وکیل همچون استناد دادگاه به فیلم صدا و سیما و … این سوال را در افکار عمومی مخاطبان ایجاد کرده است که؛
اگر آقای طاهری واقعا زنده است، چرا حکومت به جای تلاش برای تظاهر به زنده بودن وی از یک سو و اعمال انواع فشار و تهديد برای کسی که مدعی خبر شهادت ایشان است از سوی دیگر، امکان حضور ایشان را در يك جمع عمومی برای رویت و تماس تلفنی با مدعی شهادت ایشان را ( مانند شرایط مرخصی شش روزه نوروز ۹۲ ) فراهم نمیکند تا به همه ابهامات و شبهات پایان داده شود؟»

Check Also

دروغی جدید از علیزاده طباطبایی: طاهری از روحانی و من حمایت می کند

محمود علیزاده طباطبایی وکیل فعلی پرونده آقای محمد علی طاهری کاندیدای انتخابات شورای شهر تهران …