شنبه , 28 نوامبر 2020
خانه / اخبار منتخب / فعالین عرفان حلقه به فعالین حقوق بشر نامه سرگشاده نوشتند
استاد محمد علی طاهری

فعالین عرفان حلقه به فعالین حقوق بشر نامه سرگشاده نوشتند

 

جمعی از شاگردان استاد محمد علی طاهری، بنیانگذار «عرفان حلقه» در نامه ای به فعالین حقوق بشر، که متن آن درماه گذشته در برخی رسانه ها منتشر شد، ضمن قدردانی از توجه آنان به پرونده آقای طاهری، به انتقاد از سیاست های اخیر عده کثیری از کنشگران سیاسی و مدنی در حمایت از ایشان  پرداخته و خواستار بررسی دقیق تر زوایای پنهان این پرونده از سوی آنان شده اند.

این گروه از شاگردان در نامه خود به خبر از دست رفتن آقای طاهری در دیماه ١٣٩٣ اشاره کرده اند که برای اولین بار توسط خانم نیرومنش، مسئول کمپین بین المللی حمایت از استاد طاهری اعلام شد. به اعتقاد آنها عدم پیگیری حقیقت پشت پرده مخفی کردن فقدان آقای طاهری توسط حکومت جمهوری اسلامی، وعدم بررسی و تحلیل دقیق شرایط این پرونده باعث به انحراف کشیده شدن فعالیتهای عده زیادی از روشنفکران و مدافعین حقوق بشر در حمایت از آقای طاهری در سالهای اخیر شده است.


نویسندگان و امضا کنندگان این نامه
 در ادامه به شرح چگونگی فریب افکار عمومی و حتی روشنفکران و فعالین حقوق بشر توسط حکومت ایران پرداخته و با اشاره به نقش وکلای آقای طاهری، خانواده ایشان که تحت فشار حکومت به همکاری با آنان واداشته شده، افراد نفوذ داده شده از طرف حکومت در بدنه عرفان حلقه  و دیگر گروههای وابسته، عوامل مختلفی که در تحقق این پروپاگاندا موثر بوده اند را تشریح کرده اند.

بنا به گفته این عده از پیروان عرفان حلقه، ادعاهای ضد و نقیض  وکیل فعلی پرونده، محمود علیزاده طباطبایی مبنی بر وعده های آزادی آقای طاهری، تشکیل دادگاهها و ارئه دفاعیات از سوی ایشان سراسر کذب و بی اساس بوده و معتقدند که هیچیک از وکلای آقای طاهری منتخب ایشان نبودند. ایشان در تایید این ادعا به مصاحبه اخیر محمود علیزاده در برنامه جعبه سیاه اشاره میکنند که درآن علیزاده صراحتا بیان کرده است که برای به عهده گرفتن پرونده آقای طاهری افراد بلندپایه نظام به سراغش آمدند و او نیز پرونده را قبول می کند.

در بخشهای دیگری از این نامه بیان شده است که از زمان شهادت آقای طاهری، علیرغم فشارهایی که از سوی شاگردان برای رویت ایشان در یک جمع عمومی اعمال شده، ایشان هیچگاه در پیش چشم عموم دیده نشده است. حکومت ایران در این دو سال نه تنها قادر به برآورده کردن این خواسته نبوده است بلکه همواره از طریق پخش فیلم ها، عکس ها، دفاعیات و مدارک جعلی سعی در تظاهر به زنده بودن ایشان داشته است. این شاگردان در ادامه به مدارک و استناداتی مبنی بر شهادت استاد طاهری و همچنین ساختگی بودن خبرسازیهای حکومت در دو سال اخیر اشاره میکنند که نزد کمپین بین المللی حمایت از استاد طاهری در امریکا قرار دارد و در صورت تمایل در اختیار علاقه مندان به روشن شدن موضوع قرار خواهد گرفت.

در بخش پایانی، به نامه ای که آقای طاهری درفروردین ٩٣ از زندان اوین به خانم نیرومنش در امریکا فرستادند اشاره شده که در آن آقای طاهری از فشار شدید حکومت بر خود وخانواده اش و از ممنوعیت ملاقات با وکیلش میگوید. این شاگردان از کم توجهی برخی فعالین حقوق بشر به نامه تظلم خواهی آقای طاهری ابراز گله مندی کرده و اعتماد و استناد به سخنان خانواده تحت فشار ایشان بدون تحقیق کافی در موردن صحت آنها را خلاف خواسته خود آقای طاهری و نقض حقوق انسانی او دانسته اند. این شاگردان در انتها مخاطبان خود را دعوت به بازبینی مدارک و ادله ارائه شده  و تحقیق در مورد آنها با توجه به پیچیدگی های مربوط به این پرونده کرده اند.

نمایندگان و حامیان کمپین بین المللی حمایت از استاد محمد علی طاهری همچنین بیان کرده اند که این نامه برای اتمام حجت به فعالین حقوق بشر، روشنفکران و کنشگران سیاسی و مدنی نوشته شده تا آنها را ازحقیقت آنچه که بر استاد محمد علی طاهری و پرونده ایشان گذشته مطلع کنند. آنها از فعالین و مدافعین حقوق بشر درخواست كرده اند که با توجه به وظیفه خطیر و پرمسئولیت حمایت از مظلومان که بر گردنشان است، برای مطمئن شدن از درستی اقدامات خود دقت نظر بیشتری به خرج دهند تا دانسته یا نادانسته با انجام فعالیتهای نا به جا و یا هدایت شده از طرف حکومت ایران، به حق پوشی در مورد این اندیشمند بزرگ بیش از پیش دامن نزنند. متن این نامه به زودی در حلقه نیوز منتشر خواهد شد.

Check Also

توانا: «اعدام محمد علي طاهري؟ اما از او خبري در دست نيست!»

متن زیر از «توانا: آموزشکده جامعه مدنی ایران» برداشت شده است. این متنی ست که …