مرگ پنج نفر درحمله تروریستی کابل + تصاویر

در اثر انفجار یک بمب در کابل، پایتخت افعانستان، ۵ نفر کشته و ۳۳ نفر زخمی شدند. نیروهای تروریستی طالبان، مسوولیت این حمله را بر عهده گرفته اند.

به گزارش رویترز، روز پنج شنبه یک بمب گذار انتحاری در خیابان جلال آباد در کابل پایتخت افغانستان خودرو سفارت انگلستان را هدف حملهٔ تروریستی قرار داد . این حمله منجر به کشته شدن ۵ نفر از جمله یک شهروند انگلیسی‌ تبار شد.

این انفجار که در شرق کابل روی داد به حدی شدید بود که صدای آن در سر تا سر کابل شنیده شد و موجب زخمی شدن ۳۳ نفر شد.خیابان جلال آباد مرکز بسیاری از نیروهای خارجی‌ و ارگان‌های نظامی است.این انفجار ادامه حملاتی است که در واکنش به برنامه ریزی دولت افغانستان پس از دستور رئیس جمهوری جدید مبنی بر باقی‌ ماندن بخشی از نیروهای نظامی خارجی‌ تا آخر امسال صورت می‌گیرد.

AFGHANISTAN-UNREST-BRITAIN
انفجار روز پنج شنبه در کابل منجر به مرگ پنج نفر شد
B3bZESoCMAAHL8M
انفجار روز پنج شنبه در کابل منجر به زخمی شدن سی و سه نفر شد
۲۰۱۴۱۱۲۷۷۲۶۲۷۳۷۹۷۳۴_۲۰
این انفجار به حدی شدید بود که صدای آن در سر تا سر کابل شنیده شد

 

نیروهای طالبان که مسئولیت این حمله را به عهده گرفتند، در حال قدرت گیری دوباره هستند و حملات جدیدی را بر علیه نیروهای متحدین که طالبان را در سال ۲۰۰۱ از قدرت برکنار کردند پیش گرفته است. این چهارمین حملهٔ تروریستی این هفته است. در اولین حمله که روز دو شنبه شکل گرفت، در انفجاری مهیب ۲ سرباز آمریکایی در فرودگاه کابل کشته شدند.

سفارت انگلستان با تأیید جراحت وارده به سرنشینان خودرو هنوز توضیحی دربارهٔ مرگ یک انگلیسی‌ نداده است.

سخنگوی سفارت انگلستان گفت:  من تأیید می‌کنم که خودرو متعلق به سفارت انگلستان بوده است و سرنشینان آن زخمی شده اند . در حال حاضر ما مشغول به همکاری و هماهنگی‌‌های لازم با مقامات افغان در خصوص پرونده هستیم. 

Afghan security forces inspect the site of a suicide attack on a British embassy vehicle in Kabul
نیروهای طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفتند

 

از سوی دیگر یکی‌ از عوامل امنیتی آمریکایی که در منطقه حاضر بود، تأیید کرد که فرد انگلیسی‌ داخل خودرو در بیمارستان در گذشته است در حالی‌ که سرنشین دوم انگلییسی تبار، زخمی شده اما در وضعیت امیدوار کننده به سر میبرد.

به گزارش شاهدان عینی، سرنشین زخمی توسط یک افسر امنیتی انگلیسی‌ از خودرو خارج و به کنار خیابان منتقل شده است.

ژنرال ایوب سلنگی، وزیر داخلی افغانستان در گزارش اولیه خود اعلام کرد که فرد تروریست سوار بر موتورسیکلت بوده اما در پیام‌های بعدی تصحیح کرد که وی از خودرو برای این حمله استفاده کرده است.

The wreckage of a British embassy vehicle after a suicide attack in Kabul
فرد انگلیسی‌ داخل خودرو در بیمارستان در گذشت

 

نگرانی‌های زیادی وجود دارد که با کم شدن حضور نظامی نیروهای ناتو، افغانستان درگیر دور جدیدی از حملات داخلی‌ و خشونت گردد. نیروهای انگلیسی‌ نیز این هفته پس از ۱۳ سال جنوب افغانستان را ترک کردند و نقش نیروهای انگلیسی‌ از حضور نظامی به حضور آموزشی‌ به صورت محدود برای نیروهای افغان تغییر کرده است.

رئیس جمهوری جدید افغانستان، اشرف غنی که در ماه سپتامبر انتخاب شد از آمادگی خود برای آغاز مذاکرات با نیروهای طالبان برای برقراری صلح در افغانستان سخن گفت است.

منبع : رویترز- الجزیره