واکسن ابولا برای سازمان بهداشت جهانی فرستاده می شود

به نقل دویچه وله، واکسن بیماری ابولا که آزمایش آن بر روی حیوانات موفقیت‌آمیز بوده است، از سوی کانادا به سازمان جهانی بهداشت فرستاده می‌شود. قرار است این واکسن بر روی انسان آزمایش شود.

کانادا از روز دوشنبه (۲۰ اکتبر/ ۲۸ مهر) واکسن ابولا را در اختیار سازمان بهداشت جهانی در ژنو قرار خواهد داد. این نهاد وابسته به سازمان ملل مسئول هماهنگی مبارزه بین‌المللی علیه این ویروس مرگبار است.
این سازمان اعلام کرد، این واکسن که تاکنون نتایج آزمایش آن بر روی حیوانات ثمربخش و مثبت بوده است، هم‌اکنون بر روی انسان آزمایش می‌شود. به گفته دولت کانادا، این ماده حاصل ده کار تحقیقاتی است.

کانادا دو ماه پیش اعلام کرده بود به زودی واکسن “VSV-EBOV” را برای به کار بستن آن در آفریقا در اختیار سازمان جهانی بهداشت قرار خواهد داد. این واکسن هنوز در آزمایشگاه‌های کانادایی است، زیرا هر دو طرف (کانادا و سازمان جهانی بهداشت) درباره مسائل لجستیک و اخلاقی اختلاف نظر داشته‌اند.

چه کسانی مایه‌کوبی می‌شوند؟
سازمان جهانی بهداشت نخست تصمیم خواهد گرفت چگونه این ماده تجربی تقسیم و به کار بسته شود. دولت کانادا اعلام کرده که ۸۰۰ واحد از این واکسن از روز دوشنبه در سه محموله به مقر سازمان جهانی بهداشت در ژنو ارسال خواهد شد. این واکسن‌ها باید در تمام مدت در دمای بسیار پایین نگهداری شوند.

برای مقامات هنوز مشخص نیست چه تعداد افراد مبتلا به این ویروس را می‌توان با این میزان واکسن درمان کرد، زیرا تجربه‌ای در این زمینه وجود ندارد.

سازمان امداد بین‌المللی “اوکسفام” روز شنبه (۱۸ اکتبر) اعلام کرد، برای محدود ساختن پهنه‌ی واگیری این ویروس کشنده، فقط یک فرصت زمانی دو ماهه وجود دارد.

به نقل دویچه وله، واکسن بیماری ابولا که آزمایش آن بر روی حیوانات موفقیت‌آمیز بوده است، از سوی کانادا به سازمان جهانی بهداشت فرستاده می‌شود. قرار است این واکسن بر روی انسان آزمایش شود. کانادا از روز دوشنبه (۲۰ اکتبر/ ۲۸ مهر) واکسن ابولا را در اختیار سازمان بهداشت جهانی در ژنو قرار خواهد داد. این …