جمعه , 22 مارس 2019
خانه / تحلیل / واکنش یک سناتور استرالیایی به شرایط کنونی آقای محمد علی طاهری در زندان

واکنش یک سناتور استرالیایی به شرایط کنونی آقای محمد علی طاهری در زندان

سام دستیاری، سناتور «نیو سات ولز» استرالیا، در جلسه ای در روز ۲ اکتبر ۲۰۱۴، در مجلس سنای این کشور برگزار شد، نگرانی خود را از شرایط زندانی عقیدتی علی الخصوص محمد علی طاهری (بنیاگذار عرفان حلقه) اعلام کرد. 
به گزارش حلقه نیوز، سام دستیاری، به عنوان یکی از بالا رتبه ترین مقام های سیاسی کشور استرالیا، به چرخش دولت حسن روحانی در زمینه حقوق بشر در طول یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: “دولت ایران باید فوراً زندانیان عقیدتی مانند آقای طاهری و زندانیان سیاسی را آزاد نماید. من از سفیر ایران در استرالیا میخواهم که بطور شفاف تعهد نمایند که زندانی بودن آقای طاهری اعدام را بدنبال نخواهد داشت.”
 
                                                                         سام دستیاری، سناتور استرالیایی نگران شرایط محمد علی طاهری است                                                                          
 
او در جلسه سخنرانی اش، به گزارش آقای احمد شهید به نقض حقوق پایمال شده گروه عرفان حلقه و در ایران و همچنین گزارش سازمان عفو بین الملل دررابطه با شرایط بحرانی آقای محمد علی طاهری پرداخت.
هشدار یک سناتور بلندپایه کشور استرالیا به مقامات ایرانی در خصوص محمد علی طاهری، نشانه توجه بیشتر جامعه جهانی به موضوع حقوق بشر و زندانیان عقیدتی به حساب می آید و بدین ترتیب انتظار میرود تا در صورت عدم آزادی محمد علی طاهری، فشار جامعه جهانی بر دولت ایران افزایش یابد. پیشتر و در جریان مذاکرات اتمی در ژنو، خانم ناوی پیلای اعلام کرده بود که مذاکرات اتمی با ایران تنها درصورتی ممکن است که با مذاکرات در رابطه با وضعیت حقوق بشر در ایران همراه گردد، که با مخالفت مستقیم عباس عراقچی مواجه شده بود.


                          صحبت های سام دستیاری- سناتور استرالیایی  در مورد وضع حقوق بشر در ایران

 
در روزهای گذشته فشار به دگراندیشان معنوی در ایران افزایش پیدا کرده است این اظهارات نگرانی هایی را برای فعالان حقوق بشر و طرفداران عرفان حلقه به وجود آورده است . دستگیری دراویش، ضرب و شتم معترضان به دستگیری آنها، اعدام محسن امیر اصلانی زنجانی، تهدید آیت الله کاظمینی بروجردی به اعدام و اینک  اقدام به دستگیری گسترده مربیان عرفان حلقه در شهرستان ها نشانه هایی از عزم حکومت به شناسایی واز بین بردن دگر اندیشان ایرانی است.
هم چنین نکته قابل توجه در اعدام محسن امیر اصلانی است همزمان بودن آن با نشست سالانه سازمان ملل متحد در نیویورک است، به طوری که حکم اعدام او توسط شخص رییس قوه قضاییه صادر شده و تنها در عرض ۴۸ ساعت این حکم ناعادلانه اجرا می شود، در صورتی که سال گذشته، یک هفته قبل از نشست سالانه سازمان ملل در سال ۲۰۱۳، زندانیان سیاسی همچون نسرین ستوده، فیض الله عرب سرخی، محسن امیرزاده، مهسا امرآبادی و شمار دیگری از زندانیان سیاسی که هنوز مدت محکومیت آنها به اتمام نرسیده بود، عفو شده و آزاد شدند. این چرخش حاکمیت در مدت یک سال گذشته بیانگر کمتر شدن تعهد دولت حسن روحانی به مساله حقوق بشر و آزار دگراندیشان و زندانیان عقیدتی می باشد. 

Check Also

توانا: «اعدام محمد علي طاهري؟ اما از او خبري در دست نيست!»

متن زیر از «توانا: آموزشکده جامعه مدنی ایران» برداشت شده است. این متنی ست که …