وضعیت جسمانی محمد علی طاهری در سلول انفرادی زندان اوین بسیار وخیم است

محمد علی طاهری ،محقق،نظریه پردازو بنیانگزار عرفان حلقه  و طب های مکمل فرادرمانی و سایمنتولوژی درسلول انفرادی بند ۲۰۹  زندان اوین در شرایط وخیم و بسیار نگران کننده جسمی قرار دارد. این نهمین اعتصاب غذای نامبرده در ۲۷ ماه گذشته است که اکنون وارد چهارمین هفته خود شده و بر طبق اخبار رسیده دراین چهار هفته ایشان فقط آب نوشیده اند.علت تمام اعتصاب غذاهای ایشان در این مدت اعتراض به بیعدالتی انجام شده از سوی قوه قضائیه و در خواست آزادی است.آقای طاهری  امروز به دلیل از سر گذراندن اعتصاب غذا های پیاپی ، شکنجه های جسمی و روحی مکرر و مداوم، عفونت گسترده درناحیه فک و دندان ،در وضعیت بسیار وخیم و نگران کننده ای از نظر جسمی بسر میبرند.
هفته گذشته درروز شنبه ۱۲ مرداد ماه ۱۳۹۲ (۳ اگوست۲۰۱۳) در واکنش به این وضعیت، تظاهراتی  در مقابل ساختمان فدرال در لس آنجلس- کالیفرنیااز سوی جمعی از هواداران ایشان  صورت گرفت . با آنکه از بدو دستگیری ایشان،شاگردانشان در خارج از ایران، با تشکیل کمپین جمع آوری امضا وارائه گزارش به مجامع حقوق بشری و انجام مصاحبه های رادیو-تلویزیونی سعی در رساندن پیام مظلومیت ایشان به گوش جهانیان داشته اند،ولی این تظاهرات اولین اقدام جمعی برای ایشان از این نوع است.

شرکت کنندگان در این گرد همایی از آقای حسن روحانی رئیس جمهور منتخب ایران، که با شعار “دولت تدبیر و امید” به صحنه آمده، “آزادی فوری و بدون قید و شرط” این معلم عرفان را خواستار شدند و با اشاره به “اعتصاب غذای این دگر اندیش معنوی” در زندان انفرادی، به دولتمردان ایرانی یاد آور شدند که مسئولیت جان و سلامتی این محقق، اندیشمند وعارف ایرانی، فقط و فقط ،بر عهده ی نظام جمهوری اسلامی ایران است.
این تظاهرات به همت “مرکز اینتریونیورسالیزم”که با هدف آموزش، پژوهش و گسترش آثار و افکار استاد محمد علی طاهری در آمریکا شمالی فعالیت میکند ،شکل گرفت  واز سوی هواداران ایرانی و آمریکایی عرفان حلقه و برخی فعالین حقوق بشری در لس آنجلس مورد استقبال قرار گرفت .
مشروح گزارش:
فشار های وارده بر وی
محمد علی طاهری از تاریخ ١۴ اردیبهشت ١٣٩٠ توسط نیرو های اطلاعات سپاه دستگیر شد و تا به حال به غیر از یک هفته مرخصی در آغاز سال ١٣٩١ در بند دو الف زندان اوین در سلول انفرادی به سر میبرد. قبل از آن نیز از فروردین  ۱۳۸۹، به مدت ۶٨روز برای بازجویی در بند ۲ الف زندان اوین قرار گرفته بود.در طی این بازداشت ها ایشان تحت سخت ترین  شکنجه های روحی برای اعترافات تلویزیونی و اقرار به ارتداد قرار گرفتند.
در نه ماه اول دستگیری ،علاوه بر آنکه امکان هیچگونه تماس حضوری یا تلفنی با وکیل و خانواده برایشان  وجود نداشت،از سوی بازجویان و شکنجه گران به کرات حکم جعلی اعدام به ایشان تسلیم میشد.در تمام مدت اسارت،حتی قبل از تشکیل دادگاه بدوی و تجدید نظر،ایشان امکان ملاقات با وکیل را نیافتند. وی در تمام مدت حبس هیچگاه به بند عمومی منتقل نشدو همواره در سلول انفرادی و یا در شرایط قرنطینه به همراه ۱ یا ۲ نفر قرار داشت.
در این مدت ۲۷ ماه اطلاعات سپاه پاسداران وتیم کارشناسان پرونده و باز جوها با ایجاد فشار ها و تهدید های شدید بر نزدیکان ایشان مانع از اقدام عملی و علنی گسترده شاگردانشان شده بودند.خانواده ی ایشان در تمامی این مدت از این فشار ها مصون نبودند و به طور مرتب  ممنوع الملاقات شده و مورد تهدید و حتی ضرب و شتم قرار  گرفته است.
آقای طاهری تا کنون در اعتراض به دستگیری و شرایط نا عادلانه  ایجاد شده ،
پنج بار شکوائیه هایی تسلیم قوه قضائی ایران کرده اند که با بی توجهی مسئولین قضایی مواجه شده است. از جمله این موارد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه حکم جعلی اعدام و اعمال شکنجه های روحی روانی بر اثر صدور حکم اعدام
 • تهدید خانواده در صورت عدم همکاری با اطلاعات سپاه
 • وعده آزادی در قبال انجام مصاحبه ی فرمایشی و عمل نکردن به وعده
 • دریافت اعتراف زوری وایجاد فشار برای نوشتن و امضای اعترافات اجباری
 • بازجویی غیر استاندارد با چشم بند ورو به دیوار و …
 • دروغ پردازی و افترا و ترور شخصیتی از طریق وارد کردن اتهام ارتباط نا مشروع از طریق لمس نا محرم
 • جلوگیری از ملاقات با خانواده تا ٩ ماه( تا اتمام دادگاه بدوی )
 • عدم انتقال به بند عمومی
 • جلوگیری از ملاقات و تماس تلفنی با وکیل اول قبل از دادگاه بدوی و وکیل دوم قبل از دادگاه تجدید نظر
 • سرقت لوازم و وسایل ، از طریق شکستن درب گاوصندوق های دفتر موسسه در حالی که دفتر به دصتور مقامات قضایی پلمپ بوده است
 • عدم استرداد لوازم و مدارک شخصی ضبط شده حتی پس از صدور حکم دادگاه تجدید نظر
 • برگزاری دادگاه غیر علنی و پشت درب های بسته و انجام تفتیش عقاید
 • اخذ استعلام های سفارشی، فرمایشی به منظور تایید اتهامات
 • اطلاله دادرسی از طریق حجیم کردن کیفرخواست با اتهامات ساختگی
 • تهدید به قطع ارتباط با خانواده و تبعید به شهرستان دور در قبال اعتصاب غذا
 • جلوگیری از پاسخ کتاب های فرمایشی ارائه شده به دادگاه از طرف موسسه بهداشت معنوی ، زیر شاخه اطلاعات سپاه پاسداران و توقیف جوابیه های این کتاب ها (افسون حلقه ، عرفان حقه و … )
 • سو استفاده از آلبوم های عکس های خانوادگی و قرار دادن آنها در معرض دید عموم
وضعیت ناعادلانه و فشارهای زیاد وارده  بر وی، ایشان را مجبور کرد در اعتراض به شرایط موجود بارها و بارها  دست به اعتصاب غذا بزنند. در اثر این اعتصاب غذاها و شکنجه های شدید، ایشان چندین بار به بیمارستان انتقال داده شده اند و هم اکنون نیز حال ایشان رو به وخامت نهاده است. هم اکنون به علت وجود شرایط بسیار غیر بهداشتی در زندان اوین فک دهان ایشان عفونت کرده و اگر همچنان مورد مراقبت قرار نگیرند باعث آسیب های سخت قلبی خواهد شد.
فعالیت های انجام شده برای آزادی ایشان
پس از دستگیری نخست ، کمپین حمایت از استاد محمد علی طاهری از طریق شاگردانشان در خارج از کشور شکل گرفت که  تنها در طی چند هفته بیش از ۴۵ هزار امضا کننده از آن حمایت کردند و مسیر اجرای ناعدالتی را تنگ کرد .به علت جلب نظرمجامع بین المللی و افکار عمومی به سمت ناعدالتی روا داشته شده، سایت کمپین مورد حمله ی سایبری نیروهای سپاه پاسداران ایران قرار گرفته واز ادامه فعالیت آن جلوگیری شد .
دومین فاز این کمپین توسط گروهی دیگر حدود ۱۱ ماه پس از دستگیری استاد از طریق لینک دریافتی از سازمان ملل برای جمع آوری امضا در حمایت از ایشان شروع به فعالیت کرد، ولی متاسفانه به دلیل جو سازی های دشمنان آگاه و دوستان نا آگاه  به سکوت کشیده شد.
هم اکنون سومین فاز این کمپین در تاریخ نوامبر ۲۰۱۲ پس از وارد آمدن فشار های مجدد بر استاد محمد علی طاهری شکل گرفت. فاز سوم این کمپین  هنوز در جریان است و در حالی در دو بخش کتبی و اینترنتی فعالیت دارد. که مورد حمایت دوستداران مجموعه عرفان حلقه در خارج کشور نیز قرار گرفته است.
از جمله فعالیت های انجام شده صحبت های پیاپی با آقای دکتر احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد دررابطه با ایران بوده است. در طی آخرین ملاقات ها با ایشان که از طرف  شاگردان و هواداران آقای طاهری در امریکا و کانادا انجام شد ،آقای احمد شهید در جریان کامل وضعیت ایشان قرار گرفتند و قول پیگیری قضیه را دادند .
اتهامات وارده بر ایشان
مخالفین ایشان در بدو دستگیری اتهامات واهی فراوانی متوجه ایشان نمودند از جمله ارتداد، اقدام بر علیه امنیت ملی، بدعت در دین  و ایجاد فرفقه کذب، کلاهبرداری و تماس با نامحرم.  سپس پرونده ی ایشان توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی پیرعباسی در دست بررسی قرار گرفت و در نهایت با تایید دو اتهام واهی کلاهبرداری و تماس با نامحرم،  ایشان به ٧سال زندان، ٩٠٠ میلیون تومان جریمه نقدی و ۶۴ ضربه شلاق محکوم شدند.
فرادرمانی و سایمنتولوژی
محمد علی طاهری به عنوان یک محقق، بیش از سه دهه است که دو رشته طب مکمل ایرانی فرادرمانی و سایمنتولوژی را بنیانگذاری نموده و در معرض بحث و بررسی و آزمایش های گوناگون قرار داده است. تجربه عملی طب های مکمل فوق، نتایج قابل توجهی را در بر داشته است و تعداد زیادی نزدیک به یک  ملیون از جمعیت تحصیل کرده و دانشگاهی را در داخل و خارج  از ایران مجذوب این آموزه ها شده اند. اثربخشی بی نظیر آنها در بین انواع روش ها، سبب شد تا در دهه گذشته توجه پزشکان و پیراپزشکان بسیاری به آن معطوف گردد. در حال حاضر بیش از سی هزار مربی در سطح ایران و جهان به تدریس آن مکمل ایرانی مشغول بوده و میلیون ها نفر با آن آشنا شده و از کارایی عملی مثبت آن بهره برداری نموده اند و با وجود کارشکنی ها و ایجاد موانع بسیار از سوی رژیم ایران، تحقیقات وسیعی درباره تأثیر این دو رشته طب مکمل بر روی انسان، حیوان و گیاه و اثرات این شیوه ها بر روی انواع بیماری ها منتشر شده است.
وبسایت تظاهرات :http://www.freetaheri.com