جمعه , 15 فوریه 2019
خانه / اخبار / حقوق بشر / مصاحبه با عباس میلانی درباره زندانیان عقیدتی در ایران
عباس میلانی

مصاحبه با عباس میلانی درباره زندانیان عقیدتی در ایران

در حاشیه کنفرانس حقوق بشر در لس آنجلس، فرصتی دست داد تا بصورت اختصاصی با دکتر عباس میلانی، مورخ، ایران‌شناس و مدیر برنامهٔ مطالعات ایرانی در دانشگاه استنفورد، در مورد زندانیان عقیدتی و راهکارهای پیش رو برای حمایت از آنها و جلوگیری از اجرای احکام سنگین بر علیه آنها گفتگو کردیم.

 

حلقه نیوز: ضمن تشکر از فرصتی که در اختیار ما گذاشتید، به عنوان اولین سوال به نظر شما آیا به زندانیان عقیدتی در ایران کم توجهی میشود؟ به طور مثال، حقوق بشری که برای همه یکسان است، آیا به یک نسبت برای آنها (زندانیان عقیدنی) هم اجرا میشود؟ مثلآ یک زندانی مانند محسن امیر اصلانی که ماه پیش اعدام شد و یا آقای کاظمینی بروجردی یا آقای طاهری، آیا به نظر شما حق مطلب راجع به این زندانیان ادا میشود یا به آنها کم توجهی میگردد؟

 

عباس میلانی: حتما ادا نشده است، یعنی تا وقتی که آقای امیراصلانی را نکشته بودند، کسی برایش کاری نکرد. الان هم که او رو واقعآ به بدترین وجهی و به شنیع ترین اتهامی کشتند، هنوز کار چندانی در موردش نشده است.

 

حلقه نیوز: به نظر شما دلیل این کم توجهی ها چیست؟ مشکل کجاست که زندانیان عقیدتی در ایران مظلوم واقع میشوند؟

 

عباس میلانی: (علت اصلی) بی توجهی ماست، کم کاری ماست. همین! هیچ چیز دیگری نیست. (این زندانیان) از آنجا ایستادگی میکنند، از زندان نامه می نویسند و هر چیزی را که دلشان میخواهد میگن، حتی در مورد آقای خامنه ای هم حرفشان رو از داخل زندان میزنند و ما اینجا نمیتوانیم صدای آنها را پخش کنیم و نمی تونیم از آنها، آنچنان که باید و شاید دفاع کنیم. این کوتاهیه به نظر من، کوتاهیه!

 

حلقه نیوز: ما در عمل چه کارهایی می توانیم انجام بدهیم، که از اعدام یک زندانی عقیدتی دیگر، مثل آقای طاهری یا مثل آقای بروجردی که دقیقا در همان شرایط یک ماه، یک ماه و نیم پیش آقای امیراصلانی هستد جلوگیری کنیم؟

 

عباس میلانی: ببینید، به نظر من تجربه نشون داده است که بر خلاف تمام ادعاهایی که (حکومت ایران) داره و اینکه میگوید که “ما گوش نمیدهیم”، وقتی سُنبه پُر زور باشد، عقب رفته اند. وقتی فضای بین المللی ایجاد بکنیم و حکومت بفهمد که باید یک بها و هزینه ای بدهند، جا میزنند. شما در تمام مسایل که نگاه بکنید، تقریبآ در تمام مسایل، ما اگر افکار بین المللی را بسیج بکنیم و فشار بیاوریم، فشار اقتصادی بیاوریم. یکی مثل امیراصلانی رو به جرم اینکه گفته است داستان یونس تمثیل است، (اعدام کردند)! او حتی نگفته است که واقعی نیست، آخه تو حق نداشته باشی بگویی که داستان یونس که طرف در دل ماهی رفته است، تمثیل است؟  اصلآ مگر میشود؟ ما هیچکدام کاری نکردیم در جامعه، هیچ کس کاری نکرد! حتی کسی آنها را نمیشناخت.

 

حلقه نیوز: سوال دقیقا همین است، چه باید بکنیم؟ برای زندانیان دیگری که الان در ایران هستند و گمنام هستند؟ که ماه دیگه نشنویم که یک شخص دیگری اعدام شد!

 

عباس میلانی: ببینید ما با یک وضعیت پیچیده ای روبرو هستیم. آنها (حکومت ایران) به خانواده ها فشار میاورند که شما اگر مساله را عمومی بکنیند، پدرتان را در می آوریم! شما خصوصی نگه اش دارید، ما یک راهی برایتان پیدا می کنیم. الان خبرنگار واشینگتن پست را گرفتنه اند (جیسون رضایی). خبرنگار واشینگتن پست، دومین روزنامه مهم آمریکایی است. او (جیسون) شهروند آمریکا هم هست. همسرش نمی خواسته است اسمش را اصلآ بگویند.  برای اینکه گفته اند که اگر رسانه ای اش بکنید، پدرتان را در می آوریم.

 

حلقه نیوز: مشکل از همین جا شروع میشود. مثلآ راجع به آقای طاهری که ما شرایطشان را پیگیری می کنیم، تمام سازمانهای حقوق بشری یا مراکز دیگر، میگویند خود خانواده اگر به ما این اطلاعات رو بدهند، خود خانواده اگر پیگیر باشند، ما خیلی بهتر میتونیم کار کنیم. ما که خارج از کشوریم و عملآ با اینکه میدونیم چه خبر است و چه اتفاقی دار حال وقوع است، کاری از دستمون به اون اندازه که خانواده  میتوانست (انجام بده) بر نمی آید، چون خانواده (آقای طاهری) ساکت هستند.

 

عباس میلانی: شما میگید بر نمیاد! کار بر میاد. شما میتوانید، یعنی اگر جامعه ایرانی در خارج از کشور متشکل بشود، میتواند فشار بیشتری بگذارد. میتواند فشار بگذارد به شرکتهای زیمنس و نوکیا. میدانید، ما هیچ کاری نکرده ایم. الان این شرکتها بدترین وسایل کنترل و استراق سمع را به ایرانی ها و به این رژیم میفروشند. فقط تنها چیز هماهنگی ایرانی ها با هم دیگست.

 

حلقه نیوز: خب به نظر شما، این (هماهنگی) چگونه بدست می آید؟ راه کار عملی آن چیست؟

 

عباس میلانی: راه عملی اش این است که هر کسی در حد خودش شروع بکند، و آنهایی که یک مقدار محبوبیت بیشتری دارند، آنها سعی بکنند جریان فرا گیر بشود. یک مقداری هم نسل شماست که باید این کار را انجام بدهد.

 

حلقه نیوز: داریم سعی خودمون رو میکنیم تا اونجا که بتونیم…

عباس میلانی: اینا هستند که جلو بیافتند نسل ما هم میتونه بهشون کمک کنه (اشاره به نسل جوان). واقعا میگم، تعارف نمی کنم. ببینید تو ایران، نسل شما این رژیم را آچمز کرده است. آچمزشان کرده دیگر!. یعنی در مفهوم واقعی، در مهمترین صحنه که صحنه ی فرهنگی برای آنهاست، آچمزشان کرده. خب همین ها در خارج هم بایستی اجرا و آچمزشون کنیم. شما باید بکنید، ما هم باید بکنیم، ما ها هم کم کردیم. من گفتم من خودم اولین کسی هستم که معذرت میخواهم و پوزش میخواهم، از هر کسی که حقش ضایع شده است. و من سکوت کردم .

 

حلقه نیوز: بسیار سپاسگزارم از شما.

Check Also

محمد نوری زاد

گمانه زنی محمد نوری زاد درباره درگذشت محمد علی طاهری

حلقه نیوز – محمد نوری زاد در پیامی که در کانال تلگرام خود منتشر کرد، …