پنج‌شنبه , 22 اکتبر 2020
خانه / اخبار / حقوق بشر / آیت الله خامنه ای قدرت نهاد رصد و فیلترینگ اینترنت را افزایش داد

آیت الله خامنه ای قدرت نهاد رصد و فیلترینگ اینترنت را افزایش داد

حلقه نیوزآیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در حکمی “وظایف و مأموریت‌های شورای عالی فضای مجازی را ابلاغ کرد.” این شورا سه سال پیش به دستور آیت الله خامنه‌ای و با عضویت عالیترین مقامات سیاسی، امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی ایران و به منظور سانسور یا فیلترینگ اینترنت تشکیل شد. در پیام جدیدش رهبر جمهوری اسلامی ایران خواستار تقویت و افزایش اختیارات این شورا شده و وظایف آن را در دورهٔ جدید تعیین کرده است.

به گزارش حلقه نیوز به نقل از رادیو فرانسه؛ آیت الله خامنه‌ای در آغاز پیام اش “فضای مجازی” یا اینترنت را از بزرگترین نمادهای تحول جهانی” توصیف کرده که “تاثیرات شگرف آن هر روز در ابعاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و دفاعی در عرصه [های] ملی و بین المللی نمود بیشتری پیدا می‌کند.”

رهبر جمهوری اسلامی ایران از “شورای عالی فضای مجازی” به عنواننقطهٔ کانونی” رویارویی و مواجهه با همین تحول یاد کرده و گفته است که وظیفهٔ اصلی این شورا که رهبر ایران از آن به عنوان “تشکیلات” نیز یاد کردهسیاست گذاری“، “مدیریت کلان” و “نظارت و رصد کارآمد و روزآمد” عرصهٔ فضای مجازی و اینترنت است.

در حکم اش، رهبر جمهوری اسلامی ایران خواستار انحلال “شوراهای موازی و مصوب در گذشتهبه منظور تحکیم و تقویت جایگاه “فراقوه ای” و مرکزی “شورای عالی فضای مجازی” در مقابله با پدیدهٔ اینترنت شده است.

رهبر جمهوری اسلامی برای اولین بار نه فقط اینترنت را از بزرگترین نمادهای تحول شگرف جهانی توصیف کرده، بلکه مجدداً خواستار “تسریع در راه اندازی” “اینترنت داخلی” موسوم به “شبکهٔ ملی اطلاعات” نیز شده است که تأسیس نافرجام اش در دورهٔ محمود احمدی نژاد به نابودی بیش از یک میلیارد دلار از سرمایه‌های ملی کشور منجر شد.

با این حال، آیت الله خامنه‌ای در حکم جدیدش خواستار “ارتقای جمهوری اسلامی ایران به قدرت سایبری در طراز قدرت‌های تاثیرگذار جهانی و برخورداری از ابتکار عمل و قدرت تعامل با دیگر کشورها در جهت شکل دهی به قواعد و قوانین مرتبط با فضای مجازی در عرصهٔ جهانی” شده است.

ریاست شورای عالی فضای مجازی بر عهدهٔ رییس جمهوری است و دیگر اعضای این شورا عبارتند از رؤسای مجلس، قوهٔ قضائیه و صدا و سیمای جمهوری اسلامی، دادستان کل کشور، وزیر ارتباطات و فناوری و اطلاعات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم، وزیر اطلاعات، وزیر آموزش و پرورش، وزیر دفاع، فرماندهٔ کل سپاه پاسداران، فرماندهٔ نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس و رییس سازمان تبلیغات اسلامی.

رهبر جمهوری اسلامی ایران در دیدار اخیرش با اعضای دولت حسن روحانی شدیداً نسبت به تحولات فرهنگی جامعه در نتیجهٔ اینترنت و ماهواره‌ها ابراز نگرانی کرد و گفت این تحولات خواب از چشم او می‌ربایند و به همین دلیل رییس جمهوری را به اعمال شدیدتر سیاست سانسور فراخواند.

Check Also

محمد نوری زاد

گمانه زنی محمد نوری زاد درباره درگذشت محمد علی طاهری

حلقه نیوز – محمد نوری زاد در پیامی که در کانال تلگرام خود منتشر کرد، …