گزارش اختصاصی از کنفرانس حقوق بشر ایران؛ مهرانگیز کار و عباس میلانی

کنفرانس “تلاش برای حقوق بشر در ایران” در شهر لس آنجلس با حضور مهرانگیز کار، عباس میلانی و فرهاد ثابتان برگزار شد. در این برنامه، خبرنگاران اعزامی حلقه نیوز حضور داشتند و گزارش زیر، به صورت اختصاصی توسط حلقه نیوز تهیه و تنظیم شده است.

عباس میلانی و مهرانگیز کار
عباس میلانی و مهرانگیز کار

 

به گزارش حلقه نیوز، این کنفرانس برای پنجمین سال متوالی در روز پنج شنبه اول آبان ۱۳۹۳ در شهر لس آنجلس برگزار شد. این کنفرانس حقوق بشر با سخنرانی مهرانگیز کار در رابطه با وضعیت فعلی حقوق بشر در ایران آغاز شد. سپس دکتر عباس میلانی در رابطه چشم انداز بیست ساله حقوق بشر در ایران سخن گفت و در آخر دکتر فرهاد ثابتان به رابطه اقتصاد و حقوق بشر پرداخت.

مهرانگیز و عباس میلانی
مهرانگیز کار و عباس میلانی

مهرانگیز کار، وکیل و روزنامه نگار، صحبت های خود را با اشاره به اسیدپاشی روی بر زنان در اصفهان آغاز کرد و این عمل غیر انسانی را نتیجه نوع گفتار توهین آمیز مردان حکومتی ایران، از جمله ائمه جمعه دانست و گفت: “امام جمعه اصفهان در آخرین خطبه خود قبل از اسید پاشی، از کلمه “چوب تر” درباره زنان بدحجاب استفاده کرده است” و این اسید پاشی اصفهان را نتیجه مستقیم صحبت های امام جمعه اصفهان دانست. مهرانگیز کار در ادامه صحبت های خود گفت که با توجه به تمام انتقاداتی که به قوانین فعلی ایران وارد است، اما هیچ جای این قوانین اسیدپاشی به زنان یا زیرپا گذاشتن حقوق اقلیت های دینی و مذهبی، اعم از مسیحیان، بهاییان و سنی ها، درج نشده است و حکومت ایران به قوانین فعلی خود نیز پایبند نیست. پس از موضوع اسیدپاشی، مهرانگیز کار به موضوع نقض حقوق اقلیت های مذهبی پرداخت و زیر پا گداشتن حقوق مذاهب دیگر غیر از شیعان دوازده امامی را تهدیدی برای تمامیت ارضی ایران دانست.

مساله نقض حقوق زندنیان و نداشتن حق انتخاب وکیل مورد اعتماد زندانیان، موضوع بعدی از سخنان خانم کار بود. او اشاره به عدم استقلال قوه قضاییه (که محمد علی طاهری طاهری نیز در نامه خود به احمد شهید نیز به آن نیز اشاره مستقیم کرده است) داشت و زندانی شدن نسرین ستوده را نتیجه عدم استقلال کانون وکلای ایران از قوه قضاییه دانست.

در قسمت دوم برنامه دکتر عباس میلانی، استاد دانشگاه استنفورد، در رابطه با چشم انداز بیست ساله حقوق بشر در ایران سخن گفت. عباس میلانی سخنرانی خود را با تعریف حقوق بشر آغاز کرد و گفت: “حقوق بشر، از حقوق لاینفک ما و حق طبیعی ماست و هرکس که آنرا از ما بگیرد، خلاف کرده است”. او جمعیت ۵ تا ۷ میلیونی ایرانیان مقیم خارج از کشور را یکی از سرمایه هایی دانست که میتوان از آن برای گسترش حقوق بشر و دموکراسی در ایران از آن استفاده کرد و اتحاد آنها را امری مهم توصیف کرد. او اضافه کرد که بزرگترین مهاجرت ایرانیان در ۲۵۰۰ سال گذشته، در زمان حکومت فعلی ایران از سال ۱۳۵۷ به بعد، اتفاق افتاده است و اینکه این تعداد ایرانی مجبور به ترک وطن خود شده اند خود نمونه بارزی از نقض حقوق بشر ایرانیان است و تنها راه حل برای مبارزه با این حقوق نقض شده را اتحاد ایرانیان خارج از کشور دانست.

عباس میلانی - سخنرانی در کنفرانس حقوق بشر
عباس میلانی – سخنرانی در کنفرانس حقوق بشر

عباس میلانی،  با مقایسه نقطه نظرات آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه ایران و ابوبکر بغدادی، رییس گروه تروریستی داعش (مدعی خلافت اسلامی) در مورد حقوق بشر، نقطه اشتراک آنها را غربی خواندن حقوق بشر و ارجحیت قوانین شریعت بر اعلامیه حقوق بشر دانست. عباس میلانی اظهار داشت که حقوق بشر نسبت به قوانین شریعت در اولویت قرار دارد و همانطور که بنا بر قوانین کشورها نمی توان دختر ۹ ساله را به ازدواج وادار کرد، پایبندی به قوانین شریعت تا وقتی به قوانین حقوق بشر صدمه ای نزند، می تواند اجرا گردد.

عباس میلانی با مقایسه رشد فرهنگی ایرانیان از بیست سال گذشته تا امروز، اعم از فعالیت های اینترنتی و موفقیت های بین المللی در زمینه علمی و فرهنگی در، بیست سال آینده ایران از نظر حقوق بشر را روشن تر از امروز دانست.

در انتهای این کنفرانس، دکتر فرهاد ثابتان در رابطه با نقش اقتصاد در حقوق بشر توضیح داد و حق فراگیری و آموزش را که یکی از ارکان حقوق بشر می باشد را بررسی کرد.

 

همچنین پس از این کنفرانس، خبرنگار حلقه نیوز، مصاحبه ای اختصاصی با دکتر عباس میلانی در خصوص حقوق زندانیان عقیدتی داشت که به زودی منتشر خواهد شد.