تجمع حامیان محمد علی طاهری روبروی دادگاه انقلاب؛ دادگاهی که تشکیل نمی شود +تصاویر

محمد علی طاهری بنیانگذار عرفان حلقه، در دادگاهی که خانواده و وکیلش بارها از برگزاری آن خبر داده بودند، حضور نداشت و جمعیت بالغ بر هزار نفر از حامیانش که روبروی دادگاه انقلاب تهران و خیابانهای اطراف این مکان برای ملاقات وی و اطمینان از سلامت استادشان و درخواست برای محاکمه عادلانه او مقابل دادگاه انقلاب تجمع کرده بودند، مورد ضرب و شتم  نیروهای ضد شورش قرار گرفته و تعدادی نیز بازداشت شدند.

محمد علی طاهری که پس از چهار سال حبس در سلول انفرادی، در دادگاهی که قرار بود برای رسیدگی به اتهام افساد فی الارض تشکیل شود حضور نداشت. این برای اولین بار طی چهار سال گذشته بود که خبر محاکمه وی بطور گسترده توسط رسانه های امنیتی و حکومتی متشر شد و خانواده و وکیل وی نیز بارها بر برگزاری این دادگاه در روز ششم اسفند ماه تاکید کرده بودند.

عدم حضور محمد علی طاهری، در دادگاهی که برای تشکیل آن به شدت تبلیغ شده بود، باعث نگرانی شدید حامیان وی شده است. چرا که در خبرها آمده بود که آقای طاهری از آذرماه سال جاری، پس از دوماه اعتصاب غذا و در پی وخامت وضعیت سلامتی، از زندان اوین به مکان نامعلومی منتقل شده است و حتی از احتمال از دست رفتن ایشان بر اثر این اعتصاب  غذا سخن به میان آمده بود. به همین جهت هواداران و شاگردان وی، از فرصت حضور او در دادگاه استفاده کرده و با حضوری آرام و مسالمت آمیز خواستار دیدار با استاد خود و کسب اطمینان از سلامتی وی بودند. خواسته ای که با برخورد خشن نیروهای ویژه امنیتی و انتظامی و دستگیری گسترده شرکت کنندگان در تجمع پاسخ داده شد و با عدم حضور آقای طاهری در دادگاه ، عملا بر احتمال صحت اخبار منتشر شده قبلی افزود.

halghehnews-tehran-Feb25-01
نیروهای لباس شخصی با تظاهرکنندگان برخورد فیزیکی کردند و به ضرب و شتم آنها پرداختند

پیشتر نیز شهناز نیرومنش، مسئول کمپین بین المللی آزادی محمد علی طاهری، در روز پنجشنبه ۳۰ بهمن، در مصاحبه ای با سایت خبری گویا، گفته بود: «آقای طاهری بیشتر از چهار هفته است که اتفاقات بدی برایشان رخ داده و شاید ما دیگر هیچ وقت دسترسی به ایشان نداشته باشیم…. حکومت بنا به دلایل متعددی مایل نیست فعلا فقدان ایشان را علنی کند، از جمله اینکه حکومتیان مایل نیستد آقای طاهری، در مجامع بین المللی به عنوان کسی که جانش را در راه اعتقادش از دست داده معرفی شود زیرا که اولا: به این ترتیب هم ایشان تبدیل به یک قهرمان میشود که خود تبلیغی برای اعتقادات و درسهای ایشان است ثانیا: اگر این قضیه علنی شود، برای حکومت بار قانونی و فشار مجامع بین المللی را در پی خواهد داشت ،آنهم در شرایط کنونی که سردمداران ایران بیشتر از هر زمان در معرض اتهام نقض موارد حقوق بشر هستند؛ بنابراین حکومتیان هم اکنون با تمام توان سعی دارند که با فشاربیشتر بر خانواده و وکیل ایشان و کشاندن بیش از پیش آنان به صحنه و استفاده از آنان برای تایید خبر دروغ زنده بودن استاد طاهری، از دست رفتن ایشان علنی نشود تا بتواند برای اجرای سناریویی از قبل طراحی شده زمان بخرند.»

halghehnews-tehran-Feb25-03
با عدم حضور آقای طاهری در دادگاه، عملا بر احتمال صحت اخبار منتشر شده قبلی افزوده شد.

در حالیکه خبرها از وجود نداشتن هیچ برنامه قبلی برای برگزاری دادگاهی برای محاکمه آقای طاهری در روز ششم اسفند حکایت میکند، و با پیگیری چند وکیل مستقل، مشخص شده که در کل خبر دادگاه کذب بوده است، پا فشاری خانواده و وکیل او در برگزاری دادگاهی در این تاریخ جای تامل بسیار دارد. ضمن اینکه خبر برگزاری این دادگاه برای اولین بار در وبسایت امنیتی تسنیم و در مصاحبه ای با محمود علیزاده طباطبایی، وکیل حکومتی منتشر شد و توسط  صفحه فیس بوکی منتسب به خانواده آقای طاهری در کانادا، به آن دامن زده شد. بطوریکه این صفحه فیسبوکی از زبان مادر و خواهر آقای طاهری، ضمن تایید برگزاری دادگاه در رابطه با اتهام افساد فی الارض در روز ششم  اسفندماه، ابراز امیدواری کرده بود که «شرایطی به وجود آید تا سوتفاهم های موجود برطرف شود»

halghehnews-tehran-Feb25-02
فرادرمانگران، شاگردان و حامیان محمد علی طاهری، امروز تنها با حضور خود، با پیش فرض اینکه دادگاهی برای آقای طاهری برگزار خواهد شد، حمایت خود را از استادشان اعلام کردند. استادی که زنده بودن یا نبودنش در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار حلقه نیوز در تهران، امروز شش اسفند ۱۳۹۳، فضای شدید امنیتی روبروی دادگاه انقلاب حاکم بود، به طوری که مامورین لباس شخصی چندبار با باتوم به سمت مردم حمله ور شده و تعدادی را دستگیر می کنند. سپس نیروهای گارد ویژه، به وسیله شلیک گاز اشک آور، سعی در متفرق کردن جمعیت داشتند. تظاهرات امروز در اکثر اوقات بدون شعار برگزار شد و در مواردی شعارهای «الله اکبر» و شعارهای دیگر از بعضی قسمتها به گوش می رسید.

فرادرمانگران، شاگردان و حامیان محمد علی طاهری، امروز تنها با حضور خود، با پیش فرض اینکه دادگاهی برای آقای طاهری برگزار خواهد شد، حمایت خود را از استادشان اعلام کردند. استادی که زنده بودن یا نبودنش در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

halghehnews-tehran-Feb25-04
تجمع امروز با حضور بیش از هزارتن از حامیان آقای طاهری برگزار شد، اما دادگاهی برگزار نشد و از ابتدا نیز، قرار به برگزاری دادگاهی نبوده است. اعلام زمان دقیق دادگاه آقای طاهری برای اولین بار توسط حکومت و برگزار نشدن آن، بازی با اذهان عمومی و آماده سازی آنها برای اقدامات بعدی بوده و کاملا هدفدار می باشد.

زهرا، یکی از افراد حاضر به خبرنگار ما گفت: «ما امروز اینجا آمدیم تا از قاضی پرونده، دادگستری و مسئولین بخواهیم که به پرونده استادمان عادلانه رسیدگی شود و او بی قید و شرط آزاد شود، اما با اینحال هیچکدام مطمئن نیستیم که او پس از بارها اعتصاب غذا که آخرین بار بیش از دو ماه طول کشید، همچنان سالم و سلامت باشد و اصلا در قید حیات، اما ما هنوز امیدواریم که ایشان زنده هستند، چون راه دیگری جز امیدواری نداریم»

شهریار، مرد چهل و چندساله ای که از آذربایجان غربی برای این تجمع به تهران آمده بود و جای کبودی باتوم ها هنوز روی پایش بود به خبرنگار ما گفت: «زندگی من با حلقه های اتصال که استاد طاهری معرفی کرده عوض شده و من زندگی ام را مدیون ایشان هستم. خواسته من و خانواده ام از حکومت این است که قبل از هرچیز استادمان را به ما نشان دهند تا از سلامت او با خبر شویم. اگر امروز حکومت او را به ما نشان ندهد یا دادگاه را منحل کند، یعنی بهانه می آورد و کاسه ای زیر نمی کاسه شان است. امروز دادگاه نمایشی یک شیخ حکومتی به نام مرتضی نجفی هم هست. لازم است همه جا گفته شود ما برای او اینجا جمع نشدیم. کاش دادگاه منصفانه ای بود که او و بقیه عوامل حکومت را به جرم جاسوسی و توطئه علیه عرفان حلقه محاکمه کند.»

halghehnews-tehran-Feb25-07
زهرا، یکی از تظاهرکنندگان: «ما هنوز امیدواریم که ایشان زنده هستند، چون راه دیگری جز امیدواری نداریم»