سه شنبه , 19 فوریه 2019
خانه / اخبار / عرفان حلقه / محمد علی طاهری / فقدان محمدعلی طاهری / رضا خندان: «محمد علی طاهری باید دیده شود» + متن بیانیه کانون نویسندگان ایران

رضا خندان: «محمد علی طاهری باید دیده شود» + متن بیانیه کانون نویسندگان ایران

در پی بیانیه کانون نویسندگان ایران، حلقه نیوز در گفتگویی با رضا خندان مهابادی (عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران)، در رابطه با راه های برون رفت از شرایط ابهام آمیز پرونده محمد علی طاهری، گفتگویی کرده است.

حلقه نیوز – رضا خندان که خود از فعالین مدنی در داخل کشور است، با اشاره به مخالفت کانون نویسندگان ایران با اعدام، در جواب سوال حلقه نیوز در رابطه با راه های برون رفت از شرایط ابهام آمیز و شفاف شدن شرایط آقای طاهری گفت: «یکی از حقوق زندانیان این است که خانواده و دوستان زندانی باید از وضعیت وی آگاهی داشته باشند. این موضوع در رابطه با چهره های اجتماعی صد چندان قوی تر خواهد بود که دوستداران آن شخص هم از وضعیت آنها و بود یا نبود آنها اطلاع داشته باشند.»

رضا خندان در ادامه افزود: «آنطوری که در اخبار مطرح است، آقای طاهری چندماهی است که دیده نشده است، و این طبیعی است که به فکر برسد که چرا دیده نشده است. تنها سند و مدرکی که می تواند برای این موضوع وجود داشته باشد، وجود خود آقای طاهری است. طبیعی است که وی باید دیده شود، تا معلوم شود وی زنده است یا خیر.»

این عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان با تاکید بر اهمیت دیده شدن محمد علی طاهری توسط دوستداران وی، گفت: «کسانی که برای آزادی آقای طاهری و یا روشن شدن وضعیت پرونده وی تلاش می کنند، باید بخواهند تا آقای طاهری دیده شود. این چیزی است که به حل این فضای مبهم و این نگرانی ها و این گمان ها کمک می کند»

رضا خندان در پاسخ به سوال دیگر حلقه نیوز، در رابطه با اهرم فشار کارامد بر روی حکومت ایران و مسؤولین پرونده، برای عملی کردن این خواسته، که اگر آقای طاهری زنده است، او را نشان دهند و اگر از دنیا رفته است، آنرا اعلام کنند، گفت: «وحدت و انسجام کسانی که در این چارچوب فعالیت می کنند، همدلی و همراهی آنها، ابرام و اصرار، و تکرار خواسته دیدار محمد علی طاهری می تواند موثر باشد»

 

متن بیانیه کانون نویسندگان ایران در رابطه با حکم اعدام محمد علی طاهری:

اعدام عقیدتی، اعدام آزادی بیان است
حکم اعدام محمدعلی طاهری نویسنده و پژوهشگر عرفان در دادگاه بدوی صادر شد. این چندمین حکمِ اعدامِ عقیدتیِ اعلام شده در یک سال اخیر است.
محمدعلی طاهری که مدتی پیش به جرم تاسیس و تبلیغ مکتبی عرفانی بازداشت و به پنج سال زندان محکوم شده و در حال گذراندن محکومیت خود بود، به تازگی به اتهام “افساد فی‌الارض” محاکمه و خبر صدور حکم اعدام او پس از بارها تایید و تکذیب سرانجام چند روز پیش اعلام شد.
در ایران روند اعدام‌ها همچنان پرشمار و پرشتاب ادامه دارد و منظور از آن دامن زدن به فضای رعب و وحشت میان مردمی است که خواسته‌های بحق و برآورده نشده‌اشان طی سالیان انبوه شده است. در این میان اعدام عقیدتی نمونه‌ی روشنی از نقض مطلق حقوق انسانی افراد است. جایی که داشتن عقیده‌ی متفاوت با ایدئولوژی رسمی حاکمیت و تبلیغ آن “افساد فی‌الارض” تلقی، و “دلیل” صدور حکم اعدام انسان‌ها می‌شود، از آزادی و ارزش جان آدمی خبری نیست.
کانون نویسندگان ایران داشتن عقیده و تبلیغ آن را حق انسانی هر کس می‌داند و خواهان لغو حکم اعدام محمدعلی طاهری و آزادی فوری او و تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی است.
کانون نویسندگان ایران
۱۳ مرداد ۱۳۹۴

Check Also

همسر محمد علی طاهری: «اگر طاهری مُرده است، او را نشان دهید» + واکنش شهناز نیرومنش

زیبا محمدیان، همسر سابق محمد علی طاهری که پیشتر نیز تقاضای جدایی از وی را داده بود، …