پنج‌شنبه , 22 اکتبر 2020
خانه / اخبار / حقوق بشر / به دنبال اعلام دادستانی: محکومیت شیوا نظرآهاری پایان یافت

به دنبال اعلام دادستانی: محکومیت شیوا نظرآهاری پایان یافت

حلقه نیوز – «شیوا نظرآهاری» فعال مدنی، عضو هیات موسس، دبیر سابق و سخنگوی فعلی کمیته گزارشگران حقوق بشر که به مرخصی اعزام شده بود روز چهارشنبه محکومیتش به پایان رسید.

به گزارش حلقه نیوز به نقل از کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، «شیوا نظرآهاری» از دانشجویان محروم از تحصیل که در ۱۷ شهریورماه ۱۳۹۲، به مرخصی سه روزه اعزام شده، و تاکنون به زندان بازگردانده نشده است، دادستانی تهران روز چهارشنبه ۱۰ تیرماه ۱۳۹۴، پایان دوران محکومیت و آزادی وثیقه‌اش را اعلام کرد.

گفته شده از سال پیش از سوی دادستانی برای مراجعه به زندان، با این فعال مدنی تماسی برقرار نشده و خبر پایان محکومیت او در پی تماس وی در روز ۱۰ تیرماه سال جاری، از سوی «حسن‌پور» منشی دادستان صورت گرفته است.

«شیوا نظرآهاری» فعال حقوق بشر، فعال حقوق کودکان کار، عضو انجمن زنان تارا، کمپین یک میلیون امضا، روزنامه‌نگار، وبلاگ‌نویس و از دانشجویان محروم از تحصیل و همچنین فعال دفاع از زندانیان سیاسی است.

«شیوا نظرآهاری» دبیر وقت «کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی» بود. او در تجمع این کمیته در مردادماه ۱۳۸۳، در جریان تجمع خانواده‌های زندانیان سیاسی در مقابل سازمان ملل بازداشت شد.

او مجددا در جریان اعتراضات به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران، روز یک‌شنبه ۲۴ خردادماه ۱۳۸۸، از سوی نیروهای اطلاعاتی در محل کار خود بازداشت شد. منزلش تفتیش شد و نیروهای امنیتی وسایل شخصی وی را با خود بردند.

«شیوا نظرآهاری» پس از گذراندن ۳۳ روز حبس انفرادی در بند ۲۰۹ زندان اوین، در ۲۶ تیرماه ۱۳۸۸، به بند عمومی منتقل می‌شود. پدر او در مدتی که دخترش در انفرادی به سر می‌برد، نامه‌ای سرگشاده منتشر کرد و ضمن ابراز ندامت از انجام انقلاب اسلامی، از بی‌عدالتی شدید در نظام جمهوری اسلامی گلایه کرده بود.

پس از گذشت بیش از ۸۰ روز از دستگیری «شیوا نظرآهاری» در ۱۰ شهریورماه ۱۳۸۸، قوه قضاییه برای آزادی او درخواست قرار وثیقه بسیار سنگین ۵۰۰ میلیون تومانی کرد، در حالی که خانواده‌اش قادر به پرداخت چنین مبلغ هنگفتی نبودند. «شهرزاد کریمان» مادر این زندانی سابق به دادگاه انقلاب مراجعه و به قرار معین شده اعتراض کرد، اما بازپرس «سبحانی» (بازپرس پرونده)، ضمن ممانعت از ادامه بحث گفته بود: “پس بگذارید در زندان بماند.”

در پی مراجعات فراوان خانواده به دادگاه، در ۲۵ شهریورماه ۱۳۸۸، از سوی قوه قضاییه قرار وثیقه وی از ۵۰۰ میلیون تومان به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان کاهش یافت. سپس با پرداخت این مبلغ توسط خانواده وی، این فعال مدنی در اول مهرماه ۱۳۸۸، به طور موقت از زندان اوین تا زمان تشکیل جلسه دادگاه آزاد شد.

“در ۲۹ آذرماه ۱۳۸۸، پس از مرگ «آیت‌الله منتظری» برخی از کسانی که در مراسم ختم او شرکت کرده بودند بازداشت شدند. اما این بازداشت‌ها حتی اندکی پیش از رسیدن به مراسم ختم این روحانی منتقد و در راه قم انجام شد. شیوا نظرآهاری و همراهانش کمپینی مدنی را به نام «عاطفه نبوی»، دانشجوی بازداشت شده در راهپیمایی ۲۵ خرداد ماه، به راه انداخته بودندکه تلاش می‌کرد تا عاطفه نبوی از زندان آزاد شود. به گفته نسرین ستوده، وکیل عاطفه نبوی و حقوقدان، دلیل بازداشت و فشار بر وی نیز همین کمپین بود.”

«شیوا نظرآهاری» در آخرین جلسه دادگاهش در ۱۳ شهریورماه، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست «قاضی پیر عباسی» محاکمه شد.

این فعال حقوق بشر ۲۶ ساله که نزدیک به یک سال را در زندان اوین به سر برده و بیش از ۱۰۰ روز را در سلول‌های انفرادی گذرانده بود؛ در این دادگاه به اتهام‌های “محاربه”، “تبانی و اجتماع علیه امنیت ملی”، “اخلال در نظم عمومی” و “تبلغ علیه نظام” محاکمه شد.

او پس از برگزاری دادگاه در ۱۸ شهریورماه ۱۳۹۱، در پی احضار، خود را به زندان اوین معرفی کرد. شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر تهران او را به تحمل چهار سال حبس تعزیری، تبعید به زندان کرج و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده بود.

روز گذشته «شیوا نظرآهاری» با اعلام خبر پایان محکومیتش، پستی با عنوان «آزادی» در صفحه فیس‌بوکی خودش نوشت.

Check Also

محمد نوری زاد

گمانه زنی محمد نوری زاد درباره درگذشت محمد علی طاهری

حلقه نیوز – محمد نوری زاد در پیامی که در کانال تلگرام خود منتشر کرد، …