شنبه , 16 فوریه 2019
خانه / سیاسی اجتماعی / سیاسی / نشریه هیل: جمهوری‌خواهان تنها به رای ۴ دموکرات دیگر برای رد توافق ایران نیاز دارند

نشریه هیل: جمهوری‌خواهان تنها به رای ۴ دموکرات دیگر برای رد توافق ایران نیاز دارند

حلقه نیوز – در مجلس نمایندگان نیز ۲۴۶ جمهوری‌خواه از اکثریت مطلق ۲۱۸ رأی مورد نیاز ازجمله حمایت ۱۲ دموکرات برخوردارند.

به گزارش حلقه نیوز به نقل از «سحام»؛ جمهوری‌خواهان کم کم در حال حرکت به سمت جلب حمایت کافی برای موافقتنامه هسته‌ای ایران در رأی گیری ماه سپتامبر کنگره هستند اما با توجه به اینکه تعداد حامیان این موافقتنامه میان دموکرات‌های سنا رو به افزایش است، جمهوریخواهان ممکن است نتوانند از وتو رئیس جمهور در امان بمانند.

پس از آن‌که باب منندز به دومین سناتور دموکرات مخالف موافقتنامه هسته‌ای ایران تبدیل شد، جمهوری‌خواهان تنها به رأی چهار دموکرات دیگر در سنا نیاز دارند تا بتوانند به رأی حداکثری به منظور مخالفت با موافقتنامه هسته‌ای ایران یعنی رأی ۶۰ سناتور دست یابند. در مجلس نمایندگان نیز ۲۴۶ جمهوری‌خواه از اکثریت مطلق ۲۱۸ رأی مورد نیاز از جمله حمایت ۱۲ دموکرات برخوردارند.

پیش بینی می‌شود کنگره آمریکا اواسط ماه سپتامبر درباره قطعنامه عدم تأیید موافقتنامه هسته‌ای ایران رأی گیری کند که از اجرای این موافقتنامه جلوگیری خواهد کرد.

با این حال اگر این قطعنامه تصویب شود، باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا می‌تواند آن را وتو کند که در آن صورت کنگره برای در امان ماندن از وتو رئیس‌جمهور، به اکثریت دو سومی آراء نیازمند است. این مسئله مستلزم حمایت هفت سناتور دموکرات دیگر و ۲۳ دموکرات دیگر در مجلس نمایندگان از قطعنامه عدم تأیید موافقتنامه هسته‌ای ایران است. این در حالی است که حتی منتقدان موافقتنامه ایران نیز می‌گویند دستیابی به چنین رایی دشوار خواهد بود.

توماس دانلی Thomas Donnelly تحلیل‌گر مسائل سیاسی و امنیتی در موسسه «امریکن انترپرایز American Enterprise» گفت فکر می‌کنم کاخ سفید دلیل خوبی دارد که معتقد است در پایان در کشمکش برسر موافقتنامه هسته‌ای ایران در کنگره پیروز خواهد شد.

حتی برخی رهبران جمهوری‌خواه نیز در مورد موفقیت در کنگره ابراز تردید کرده‌اند به طوری که برخی مخالفان می‌گویند قطعنامه عدم تأیید موافقتنامه هسته‌ای ایران شانس زیادی ندارد.

با این حال فشار جمهوری‌خواهان برای جلب حمایت چهار سناتور دموکرات دیگر برای مخالفت با موافقتنامه هسته‌ای ایران هم‌چنان ادامه دارد.

نشریه هیل اعلام کرد: در حال حاضر ۱۹ سناتور دموکرات هستند که هنوز درمورد موافقت یا مخالفت با موافقتنامه هسته‌ای ایران تصمیم گیری نکرده‌اند.

این نشریه در همین حال نوشت دموکرات‌های فعلی و سابق در کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا با اشاره به ارزیابی‌های اطلاعاتی گذشته در تلاش برای متقاعد کردن هم‌قطاران خود به حمایت از موافقتنامه هسته‌ای ایران هستند.

۱۰ دموکرات روز پنج‌شنبه گذشته در نامه‌ای نوشتند بررسی‌های محرمانه که در اختیار قانون‌گذاران قرار گرفته است نشان می‌دهد ایران در صورتی که بخواهد فریب‌کاری کند، گیر می افتد و هرگونه فعالیت ایران در این زمینه شناسایی خواهد شد.

در این نامه آمده است ما اطمینان داریم این سطح از نظارت و بازرسی‌های سرزده که در موافقتنامه به دست آمده با ایران به آن‌ها اشاره شده است به همراه توانمندی‌های اطلاعاتی خود ما تقریباً هرگونه تلاش مخفیانه ایران را در زمینه غنی سازی بدون این‌که چنین فعالیت‌هایی شناسایی شود، غیر ممکن می‌سازد.

این قانون‌گذاران هم‌چنین تلاش کردند به «موافقتنامه‌های جانبی» ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بپردازند که به بهانه‌ای برای منتقدان موافقتنامه هسته‌ای ایران به منظور شدت بخشیدن به انتقادهایشان تبدیل شده است.

آن‌ها در نامه خود هم‌چنین نوشتند شک اندی‌شان از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به علت خودداری در ارائه جزئیات درباره برنامه‌های خود برای بررسی ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران انتقاد کرده‌اند. اما دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا از اطلاعات کافی برخوردار است که می‌تواند جامع‌تر از این جزئیات باشد. ما از طریق منابع فراوان خود اطلاعات گسترده‌ای از فعالیت‌های تسلیحاتی گذشته ایران در اختیار داریم. اطلاعات ما بسیار جامع‌تر و دقیق‌تر از چیزی است که احتمالاً می‌توانیم از دانشمندان هسته‌ای ایران یا اطلاعات ناشی از دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به سایت‌هایی به دست آوریم که ایران آن‌ها را پاکسازی کرده است.

Check Also

آزادی آتنا دائمی فعال حقوق مدنی ۲۷ ساله، با قید وثیقه

  حلقه نیوز – امروز آتنا دائمی فعال مدنی ۲۷ ساله  با قید وثیقه ۷۰۰ …