یکشنبه , 20 ژانویه 2019
خانه / سیاسی اجتماعی / اجتماعی / طوفان شدید آسمان تهران را تیره کرد؛ وقوع ۳۰ حادثه در پایتخت

طوفان شدید آسمان تهران را تیره کرد؛ وقوع ۳۰ حادثه در پایتخت

حلقه نیوز – سیزده ماه پس از وقوع توفان کم سابقه در تهران که دستکم به مرگ شش تن منجر شده بود، عصر یک شنبه باردیگر توفانی با سرعت نزدیک به ۸۰ کیلومتر در ساعت همراه با رگبار و رعد و برق پس از عبور از البرز باردیگر شهروندان تهرانی را غافلگیر کرد و سبب خساراتی در پایتخت شد.

به گزارش حلقه نیوز به نقل از ایران وایر ؛ هادی رحمتی، مدیرکل بحران استان تهران درباره دلیل غافلگیری در جریان وقوع توفان عصر یک شنبه تهران که ۸۰ کیلومتر برساعت سرعت داشت، به خبرگزاری ایسنا گفته است: “روز گذشته سازمان هواشناسی وقوع گردو خاک و وزش باد را پیش‌بینی کرده بود اما چیزی از سرعت آن به ما اعلام نکرده بود و ما نیز این موضوع را به اطلاع دستگاه‌های مربوطه رساندیم.”

خبرگزاری ایرنا گزارش داده است که “این توفان با سرعت ۷۸ کیلومتر در ساعت ساعت ۱۹ یکشنبه باعث تشدید پدیده گرد و خاک در سطح شهر تهران و شهرهای غربی استان تهران و تاریکی هوا شد و از دید مستقیم شهروندان کاست، اما با آغاز بارش باران، گرد و غبار ازبین رفت.”

به گفته هادی رحمتی مدیرکل بحران استان تهران این توفان بین ۷۵ تا ۸۰ کیلومتر بر ساعت سرعت داشت و منشا آن نیز از استان البرز بوده است که پس از عبور از شهرستان های شهریار، ملارد، رباط کریم و اسلامشهر به تهران رسید.

در پی توفان عصر یک شنبه پایتخت، دستکم ۳۰ حادثه روی داد که منجر به ورود تیم های عملیاتی سازمان آتش نشانی شد. جلال ملکی سخنگوی آتشنشانی تهران دراین باره گفت:”درپی وقوع توفان در پایتخت و برابر آخرین آمار ارایه شده از ستاد فرماندهی آتش نشانی پایتخت حدود ۳۰ حادثه عملیاتی در پایتخت رخ داد که منجر به اعزام آتش نشانان به محل حادثه شد.”

به گفته جلال ملکی بیشتر حوادث ناشی از توفان عصر یک شنبه تهران در سطح مناطق یک و دو عملیات آتش نشانی یعنی شمال، شمال غرب و غرب پایتخت رخ داد که این حوادث شامل قطع درختان، آب گرفتگی معابر، سقوط داربست، سقوط کابل برق و … بود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران حوادث ناشی از توفان را “بدون فوتی و مصدوم و تنها با خسارات مالی” اعلام کرد.

توفان عصر امروز همچنین موجب ترافیک سنگین در اغلب بزرگراه های پایتخت و آب گرفتگی معابر شد و به گفته سرهنگ حسن عابدی جانشین راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ بخش هایی از بزرگراه آزادگان، جاده مخصوص کرج، جاده قدیم کرج و … با پدیده آب گرفتگی و کندی حرکت خودروها مواجه شدند، و همچنین براثر شکستگی درخت در خیابان شریعتی محدوده بیمارستان مفید مسدود شد.

در منطقه رسالت نیز براثر سقوط داربست بسیار مرتفع که مقابل یک ساختمان درحال ساخت دو خط از خیابان هنگام بالاتر از خیابان فرجام مسدود شد و دستکم به یک دستگاه خودروی پراید خسارت وارد کرد. علاوه براین بارش باران به همراه وزش توفان همچنین موجب ریزش کوه در جاده امامزاده داود و کندی تردد در این مسیر شد.

یک سال پیش، عصر دوشنبه ۱۲ خرداد سال ۹۳ نیز “توفانی با سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت  شهر تهران را در نوردید” و علاوه بر خسارات گسترده، منجر به کشته شدن دستکم پنج به اسامی به نام های “اسدالله باقری، محمود اخلاقی و رضا رضوی نصر” از شهروندان تهران و دو تن از اتباع افغانستان به نام های “حبیب زاهدی و گلاب‌الدین حیدری” شد ویک شهروند نیز بر اثر مصدومیت در روزهای بعد در بیمارستان جان خود را از دست داد.

یک هفته پس از وقوع توفان بزرگ خرداد ماه ۹۳ در تهران،سه تن از مدیران سازمان هواشناسی از مقام خود استعفا دادند و مقام های مسئول دلیل عدم پیشبنی توفان را فقدان ابرازهای کافی و ارسال پارازیت از سوی برخی نهادها اعلام کردند.

Check Also

آتش سوزی در فورت مک موری کانادا هزاران نفر را مجبور به ترک خانه کرد + تصاویر

حلقه نیوز- آتش سوزی گسترده در شهر فورت مک موری کانادا ۸۸۰۰۰  نفر را مجبور …